برگزیده جایزه مصطفی(ص) جایزۀ خود را به توسعه علم در بنگلادش اهدا کرد

به گزارش مجله فناوری، تهران (پانا) - پروفسور زاهد حسن، یکی از برگزیدگان چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) جایزه خود را جهت ارتقای علم در کشور زادگاه خود، بنگلادش، اهدا کرد.

برگزیده جایزه مصطفی(ص) جایزۀ خود را به توسعه علم در بنگلادش اهدا کرد

به گزارش ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، پروفسور زاهد حسن، استاد کرسی یوجین هیگینز فیزیک دانشگاه پرینستون و برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) اخیراً تصمیمش برای اهدای جایزه نقدی خود را اعلام نموده است.

وی گفت: من تصمیم دارم بخش قابل توجهی از سهم خود از جایزه نقدی ام را به تأسیس صندوق وقف یا صندوق امانی اختصاص دهم. هدف اصلی این کار پیشبرد یا تشویق علوم پایه، مهندسی و فناوری (به وسیله یاری رسانی) در بنگلادش و سپس دیگر کشورهای در حال توسعه است.

سارا احمد، همسر پروفسور حسن، درباره تصمیم وی برای اهدای جایزه خود اعلام کرد: پروفسور وفا با سهم خود از این جایزه برای پیشرفت علمی ایران کارهای مشابهی انجام می دهد. این گونه فعالیت ها ثمراتی را در پی خواهد داشت که نه تنها برای یک فرد، بلکه برای بسیاری از افراد و در نتیجه برای پیشرفت بشریت سودمند خواهد بود. جایزه مصطفی(ص) علاوه بر اهداف اصلی خود از راه های دیگری نظیر اهدای جوایز برگزیدگان نیز می تواند بهره ببرد.

پروفسور حسن، جایزه مصطفی(ص) را برای توسعۀ نیمه فلزهای فرمیون ویل دریافت کرد. این استاد فیزیک دانشگاه پرینستون، در پیشرفت علم فیزیک توپولوژیک سهم بسیاری داشته است. به گفته آموزشگاه علوم و هنر آمریکا (AAAS)، آزمایش های وی در پیدایش رشتۀ ماده کوانتومی توپولوژیکی نقش اساسی داشته است. تا به امروز بیش از 50 هزار بار به مقالات پروفسور حسن استناد شده است و در حال حاضر مطالعات او در زمینه پیوند فیزیک ماده متراکم، مهندسی مواد، علم نانو، فیزیک دستگاه، شیمی، و نظریه میدان کوانتومی نسبیتی به سرعت در حال رشد است. فیزیکدانان امیدوارند که مواد توپولوژیکی در نهایت بتوانند در تراشه های رایانه ای یا رایانه های کوانتومی سریعتر و کارآمدتر کاربرد داشته باشند. اما رهاورد واقعی فیزیک توپولوژیک، درک عمیق تر از ماهیت خود ماده است.

پروفسور حسن می گوید: من مدت هاست که به راه هایی برای استفاده از مواد توپولوژیکی به منظور ساختن آنالوگ سیاه چاله ها یا کرم چاله ها در آزمایشگاه فکر نموده ام، اما فرصتی برای اختصاص به این ایده ها نیافته بودم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1548

به "برگزیده جایزه مصطفی(ص) جایزۀ خود را به توسعه علم در بنگلادش اهدا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیده جایزه مصطفی(ص) جایزۀ خود را به توسعه علم در بنگلادش اهدا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید