بهترین ساعت روز برای میوه خوردن چه زمانی است؟

به گزارش مجله فناوری، مصرف میوه خواص و مزایای بسیاری را برای بدن به همراه دارد، اما چه زمانی برای خوردن میوه برای زنان باردار، دیابتی ها و دیگر افراد مناسب است؟ بسیاری از اطلاعات نادرست درباره تغذیه در اینترنت وجود دارد و یک موضوع مشترک بهترین زمان برای خوردن میوه است.

بهترین ساعت روز برای میوه خوردن چه زمانی است؟

باور1: بهترین ساعت روز برای خوردن میوه بعد از ظهرهاست

هیچ منطق واقعی و مدرکی پشت این ایده وجود ندارد: ادعا می گردد متابولیسم شما در بعد از ظهر کاهش می یابد و غذایی که حاوی قند بالایی است، مثل میوه ها، سطح قند خون شما را بالا می برد و سیستم گوارشی شما را از خواب بیدار می نماید.

واقعیت این است که هر گونه مواد غذایی حاوی کربوهیدرات، بطور موقت قند خون شما را افزایش می دهد، بدون توجه به زمان روز. نیازی به بیدار شدن سیستم گوارشی شما وجود ندارد، چون همواره و در هر لحظه ای آماده است. حقیقت این است که خوردن میوه در صبح هیچ ضرری ندارد، خوردن میوه هر زمان از روز خوب است.

باور2: خوردن میوه قبل یا بعد از غذا، باعث کاهش ارزش مواد مغذی می گردد

به نظر می رسد که این افسانه، تعمیم افسانه 1 است. این گزارش ادعا می نماید که شما باید میوه را با معده خالی بخورید تا از تمام مزایای مغذی اش بهره مند شوید و ادعا می نماید که اگر درست قبل یا بعد از غذا میوه بخورید، مواد مغذی اش به نحوی از بین خواهند رفت با این حال، این اصلا درست نیست.

هنگامی که غذا می خورید، معده به عنوان یک مخزن عمل می نماید و تنها مقدار کمی را در زمانی آزاد می نماید که روده می تواند به راحتی آن را هضم کند همچنین، روده کوچک برای جذب بیش ترین مواد مغذی طراحی شده است. روده تا 20 فوت (6 متر) طول داشته و بیش از 320 فوت مربع (30 مترمربع) است.

در حقیقت مطالعات نشان داده اند که روده ها توانایی جذب دو بار از مواد غذایی که فرد معمولی در یک روز مصرف می نماید را دارد. سیستم گوارشی شما برای هضم و جذب مواد مغذی میوه ها آماده است، چه با معده خالی و چه به همراه وعده غذایی.

باور3: اگر دیابت دارید باید 1-2 ساعت قبل یا بعد از غذا میوه بخورید

ایده اش این است که افراد مبتلا به دیابت اغلب مسائل گوارشی دارند و خوردن میوه به صورت جداگانه از غذا، هضم را بهبود می بخشد متاسفانه این توصیه بسیار بدی برای اغلب افرادی است که دیابت دارند. هیچ مدرک علمی از این ایده که خوردن میوه به صورت جداگانه از غذا، گوارش را بهبود می بخشد وجود ندارد تنها تفاوت آن این است که شکر موجود در میوه ها ممکن است سریع تر وارد جریان خون گردد، که دقیقاً همان چیزی است که فرد مبتلا به دیابت باید برای اجتناب از آن کوشش نمایند.

برای افرادی که دیابت دارند، به جای خوردن میوه به صورت جداگانه، خوردن آن با وعده غذایی و یا با یک اسنک حاوی پروتئین، فیبر یا چربی بالا، گزینه بهتری است، به این دلیل است که پروتئین، فیبر و چربی می تواند باعث گردد که معده شما به آهستگی بیشتری به روده کوچک منتقل گردد.

رایج ترین مساله برگشت، اسید معده نام دارد. این اتفاق زمانی می افتد که معده کندتر از حالت عادی و یا اصلاً خالی نگردد. برای بیشتر دیابتی ها خوردن میوه با شکم خالی خوب نیست. پس آنها را با غذا یا میان وعده بخورید.

باور4: همواره با معده خالی میوه بخورید

این یکی از رایج ترین افسانه ها در رابطه با خوردن میوه است این افسانه ادعا می نماید که خوردن میوه ها با وعده های غذایی، هضم را کاهش می دهد و باعث می گردد که غذا در معده شما بماند و تخمیر گردد. همچنین ادعا می نماید که خوردن میوه با وعده های غذایی، موجب گاز، ناراحتی و گستره ای از علایم غیرمرتبط دیگر می گردد، در حالی این درست است که فیبر موجود در میوه ها می تواند باعث کند شدن خروج غذا از معده گردد و بقیه این ادعاها غلط هستند.

یک مطالعه نشان داد که در افراد سالم، فیبر زمان را کم نموده و نیمی از محتویات آن را از میانگین 72 تا 86 دقیقه خالی نموده است در حالی که این تغییر در سرعت قابل توجه است، اما به هیچ وجه سرعت هضم غذا را کم نمی نماید تا باعث گردد غذا در معده خراب گردد علاوه بر این، کند شدن خالی کردن شکم شما چیز خوبی است. می تواند به شما یاری کند مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

اما حتی اگر میوه باعث گردد محتویات به مدت طولانی تری در معده بماند، شکمتان به طور خاص برای جلوگیری از رشد باکتری طراحی شده است، و این چیزی است که باعث تخمیر و فاسد شدن می گردد. وقتی غذا به شکم می رسد، با اسید معده مخلوط می گردد که pH بسیار پایینی دارد و حدود یک یا دو است. محتویات معده شما به قدری اسیدی است که بیشتر میکرو ارگانیسم ها نمی توانند در آن رشد نمایند این بخش از گوارش تا حدودی برای یاری به کشتن باکتری ها در غذا و جلوگیری از رشد میکروبی رخ می دهد Y در خصوص بقیه این ادعاها، گفتن این که خوردن میوه به همراه وعده های غذایی باعث نفخ، اسهال و ناراحتی معده است اشتباه است.

باور 5: شما نباید میوه را بعد از ساعت 2 بعدازظهر بخورید

به طور شگفت انگیزی، افسانه شماره پنج به طور مستقیم با عدد افسانه ای شماره 4 در تضاد است. به نظر می رسد که این قانون بخشی از رژیم 17 روزه است. نظریه اش این است که خوردن میوه (یا هر گونه کربوهیدرات) بعد از ساعت 2 بعد از ظهر باعث افزایش قند خون شما می گردد که بدن زمان ندارد قبل از خوابیدن به ثبات برسد و منجر به افزایش وزن می گردد.

با این حال، هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد که میوه در بعد از ظهر باعث قند خون بالا گردد. همان طور که قبلا گفته شد، هر گونه غذای حاوی کربوهیدرات، قند خون شما را افزایش خواهد داد، چون گلوکز جذب می گردد.

اما هیچ مدرکی وجود ندارد که پس از ساعت 2 بعد از ظهر قند خون شما بیش از قبل از ساعت 2 بعد از ظهر افزایش می یابد و اگرچه تحمل کربوهیدرات شما در طول روز تغییر می نماید، اما این تغییرات جزئی هستند و میزان متابولیک کلی شما را تغییر نمی دهند.

همچنین هیچ دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد که خوردن میوه در بعد از ظهر باعث افزایش وزن می گردد. میزان متابولیک شما وقتی به خواب می رود تمایل به کاهش دارد، اما شما هنوز مقدار زیادی کالری برای دویدن بدن خود دارید.

بسیاری از عوامل مختلف تعیین می نمایند که آیا کالری برای انرژی سوزانده می گردد یا به عنوان چربی ذخیره می گردد، اما به مصرف نکردن میوه بعد از یک زمان خاص از روز ربطی ندارد اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که میوه و سبزیجات زیادی را در طول روز می خورند، تمایل به وزن کمتری دارند و به احتمال زیاد وزن کم می نمایند.

به عنوان مثال، یک آنالیز در خصوص 17 مطالعه نشان داد افرادی که بیش ترین میزان دریافت میوه را داشتند، 17 درصد کمتر در خطر چاقی بودند. وقتی مساله کاهش وزن باشد، خوردن میوه ها و سبزیجات یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

پس آیا زمان خاص و مناسب تری برای خوردن میوه وجود دارد؟

حقیقت این است که هر زمان از روز، زمان خوبی برای خوردن میوه است هیچ مدرکی وجود ندارد که شما باید از خوردن میوه ها در بعد از ظهر و یا به همراه غذا اجتناب کنید. میوه ها سالم و مغذی هستند و باعث کاهش وزن می شوند با این حال، چند نمونه وجود دارد که خوردن میوه در این زمان ها ممکن است تفاوت هایی را ایجاد نمایند.

زمان مصرف میوه، اگر می خواهید وزن کم کنید:

به خاطر فیبر موجود در میوه ها، خوردن آنها ممکن است به شما یاری کند که احساس سیری بیشتری داشته باشید. این می تواند باعث گردد که شما کالری کمتری بخورید و حتی ممکن است یاری کند که وزن کم کنید. با این حال، خوردن میوه به همراه غذا یا درست قبل از غذا ممکن است این تاثیر را افزایش دهد و می تواند باعث گردد که غذای کم تر و کالری کمتری را بخورید.

بهترین زمان مصرف میوه، اگر دیابت نوع 2 دارید:

همانطور که قبلاً ذکر شد، خوردن میوه با غذای دیگر می تواند برای افراد مبتلا به دیابت تفاوتی را ایجاد کند. خوردن میوه با غذا با وعده غذایی های حاوی پروتئین، چربی یا فیبر ممکن است باعث گردد که شکر آرام تر از میوه وارد روده کوچک گردد این می تواند منجر به رشد کم قند خون در مقایسه با مصرف میوه تنها گردد.

اگر دیابت بارداری دارید:

دیابت بارداری زمانی است که یک زن دیابت را در دوران بارداری رشد دهد. برای این زنان، تغییر در هورمون ها در دوران بارداری باعث عدم تحمل کربوهیدرات می گردد. مانند آن هایی که دیابت نوع 2 دارند، خوردن میوه با غذا احتمالاً یک انتخاب خوب است با این حال، اگر مشکل کنترل قند خون دارید، اجتناب از میوه در صبح ممکن است به شما یاری کند.

این زمانی است که هورمون های بارداری بیش ترین میزان را دارند و مطالعات نشان داده اند که این اغلب هنگامی است که عدم تحمل کربوهیدرات در دیابت حاملگی بسیار شدید است. برای بسیاری از افراد، خوردن میوه در هر زمان از روز عالی است. اما زمان بندی اش می تواند برای بیماران دیابتی و یا افرادی که می خواهند وزن کم نمایند، مهم باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1015

به "بهترین ساعت روز برای میوه خوردن چه زمانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین ساعت روز برای میوه خوردن چه زمانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید