تالاب عینک کجاست؟

به گزارش مجله فناوری، تالاب ها یکی از جاذبه های استان گیلان هستند که گزینه خوبی برای دقایقی مکث و استراحت در سفر به شمار می آیند.

تالاب عینک کجاست؟

تالاب عینک در غرب شهرستان رشت و در حاشیه پارک دانشجو قرار گرفته است. وقتی از سمت غرب وارد رشت شوید با این تالاب بزرگ رو به رو خواهید شد که به دلیل پست بودن شهر رشت و بارش باران های فراوان و همچنین آب هایی که در نتیجه کشاورزی اضافه هستند و راه ورود به رود را ندارند به وجود آمده و با شکل خاص و موقعیت شهری اش و درختان و گیاهان زیبای اطرافش به یک جاذبه مهم در استان گیلان بدل شده است. مجله فناوری را با معرفی تالاب عینک ورق بزنید.

تالاب عینک در فصل های مختلف و با توجه به بارندگی ها دارای ابعاد متفاوتی است. وسعت این تالاب در گذشته 55 هکتار بوده، اما هم اکنون با توجه به کاهش بارندگی این وسعت به 33 هکتار کاهش یافته است.

وجه تسمیه تالاب

شاید بتوان حدس زد چرا این تالاب به عینک شناخته می شود. دلیل این نامگذاری به عکس هوایی این تالاب مربوط می شود، چرا که عکس از بالا شبیه به عینک است.

طبیعت تالاب عینک

در این تالاب، آبزیانی مانند ماهی در حال تکثیر و پرورش هستند. از انواع ماهی های پرورشی در این تالاب می توان به ماهی قزل آلا و سفید اشاره کرد. در گذشته نیز درختان بسیاری همچون ازگیل، انار وحشی و خیزران در اطراف تالاب یافت می شد و پرندگان مهاجر نیز این منطقه را یکی از استراحتگاه های خود قرار داده بودند، اما در چند دهه اخیر، با گسترش بی رویه ساخت و سازها، اکوسیستم این طبیعت دچار اختلال شده است.

در سال های اخیر نیز شیطان زیبای تالاب، سنبل آبی لطمه زیادی به آن زده است. این گیاه اکسیژن آب را به حداقل می رساند و باعث نابودی جانداران آبزی می شود. گروه های مردمی زیادی به صورت خودجوش به پاکسازی پرداخته اند، اما متاسفانه هنوز این گیاه به رشد خود در تالاب ادامه می دهد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 401

به "تالاب عینک کجاست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تالاب عینک کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید