تغییر رنگ شهرها و شروع پیک چهارم کرونا

به گزارش مجله فناوری، تهران (پانا) - 13ماه پس از ورود کرونا در ایران، بیمارستان ها بار دیگر در جدال با کرونا کم آورده اند تا جایی که براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت در 24 ساعت منتهی به روز گذشته 11 هزار و 660 بیمار جدید مبتلا به کووید-19 در کشور شناسایی شدند و رکورد مرگ و میر نیز پس از سه ماه مجدداً سه رقمی شد و با فوت 117 بیمار دیگر مجموع جان باختگان این بیماری به 62 هزار و 876 مرگ رسید.

تغییر رنگ شهرها و شروع پیک چهارم کرونا

به گزارش ایران، همچنین مطابق رصد های ستاد عملیات مقابله با کرونا در استان تهران؛ در یک هفته اخیر ورودی موارد بستری و بیماران سرپایی در بیمارستان های تهران حدود 30 تا 35 درصد افزایش پیدا نموده و تخت های ویژه بستری مملو از بیمار هستند نکته قابل توجه آنکه در خیز چهارم بیماری بیش از یک چهارم بیماران کووید-19 احتیاجمند تخت آی سی یو هستند که گفته می گردد دلیل آن شدت بالای بیماری در مبتلایان به ویروس جهش یافته انگلیسی است. همه اینها در شرایطی است که تا اوایل اسفند سال گذشته فرایند ابتلا و فوت شیب کندی پیدا نموده بود اما از نیمه دوم اسفند با رسیدن تعداد ابتلاهای روزانه به بالای 10 هزار بیمار در روز، آمار شیوع رسمی بیماری بالای 11 هزار مورد در روز رسیده این یعنی در اتفاقی بی سابقه تعداد بیماران جدید مبتلا به کرونا 5 رقمی شده است. منابع رسمی نیز از آغاز رسمی پیک چهارم شیوع کرونا در چهارصد و هشتمین روز از ورود این ویروس به کشور خبر می دهند. کوچک تر شدن دایره محدودیت های کرونایی، افزایش ترددهای انتها سال و از سر دریافت فعالیت اصناف از جمله دلایلی است که به اذعان متخصصان حوزه سلامت به طور مستقیم نمودار شیوع ویروس کرونا را در کشور به سمت خط صعود راهنمایی نموده است. بر همین اساس معاون درمان ستاد فرماندهی مقابله با کرونا در تهران از آماده باش بیمارستان های پایتخت از روز شنبه چهاردهم فروردین خبر می دهد و به ایران می گوید: با شرایط کنونی بخش های غیرکرونایی پس از سه ماه فروکش کردن ویروس کرونا دوباره به بخش عفونی و کرونا تغییر کاربری خواهند داد.

از طرفی رکورد بیشترین سرعت افزایش موارد بستری مبتلایان به ویروس کرونا در طول یک هفته نسبت به هفته قبل از ابتدای سال 99 در کشور شکسته شد. تحلیل های کارشناسان نشان می دهد؛ اگر هر هفته میزان تغییر کل بستری های کشور را نسبت به قبل مقایسه کنیم و آن را مبنای سرعت خیز بیماری در نظر بگیریم باید بگوییم این هفته با بیشترین سرعت ابتلا نسبت به مدت مشابه یعنی ابتدای سال 99 روبه رو بوده ایم. این شرایط موجب شده هم اینک تهران پشت چراغ قرمز کرونا توقف کند و با توجه به افزایش شیب صعودی موارد بستری بزودی وارد پیک چهارم کرونا می گردد. علاوه بر تهران خیز چهارم کرونا در تبریز، مشهد، سمنان، قم، سنندج، گرگان و ساری نیز احتمال دارد. اوضاع کرونا در 46 شهر دیگر کشور نیز قرمز و بحرانی است. کوشش ها برای دعوت مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی و پرهیز از سفر های نوروزی و ترددهای انتها سال راه به جایی نبرده است و هم اکنون طبق نقشه رنگی اپلیکیشن ماسک که دیروز منتشر شد؛ 119 شهر کشور از شرایط زرد و آبی به نارنجی تغییر رنگ داده اند و تنها 37 شهرستان در کشور در شرایط آبی باقی مانده اند. همچنین246 شهرستان با رنگ بندی زرد نیز در آستانه نارنجی شدن هستند. هشدار ها بر این نکته تأکید دارند اگر شهفرایندان ساکن در این شهرها، رعایت ننمایند تعداد شهرهای نارنجی و قرمز روز به روز در کشور افزایش می یابد این در حالی است که تعداد مبتلایان در تمامی استان های کشور بجز خوزستان با سرعت روبه افزایش است.

یک چهارم بیماران کرونا در تهران بدحال هستند

معاون درمان ستاد کرونا استان تهران با اشاره به شرایط بحرانی شیوع کرونا در استان تهران می گوید: شرایط خوبی در استان تهران حاکم نیست اغلب شهرهای استان تهران از چند روز مانده به سال جدید قرمز شده اند و هنوز هم این فرایند ادامه دارد. فرایند موارد بستری و ورودی بیماران سرپایی در استان تهران در یک هفته اخیر نیز 30 تا 35 درصد افزایش پیدا نموده بطوری که بخش های مراقبت ویژه تقریباً جا ندارند و حدود یک چهارم یعنی نزدیک به 30 درصد بیماران بدحال اند و در آی سی یو بستری اند.

نادر توکلی دو رویداد مهم را دلیل اصلی فرایند افزایش مبتلایان به ویروس کرونا می داند و در ادامه می افزاید: اتفاق اول در نیمه دوم اسفند رخ داد افزایش ترددهای دورن شهری، خریدهای نوروزی، تراکم جمعیت در وسایل حمل و نقل عمومی و مراجعه مردم به آرایشگاه ها و اماکن اینچنینی باعث شد موراد بستری بین 15 تا 30 درصد افزایش پیدا کند. دلیل بعدی سفرهای نوروزی است که مردم در هفته اول فروردین عمدتاً با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطار به خارج از تهران رفتند به گونه ای که تراکم جمعیت در این وسایل زیاد بود و پروتکل های استاندارد نیز رعایت نمی شد این دو مسأله باعث افزایش درگیری و بستری بیماران در مراکز درمانی شد. به گفته توکلی؛ تنها در 24 ساعت منتهی به روز آدینه 13 فروردین 600 بیمار در بیمارستان های تهران بستری شدند و 4 هزار و 700 مورد نیز سرپایی به بیمارستان ها مراجعه کردند. این یک زنگ خطر است و از امروز ستاد کرونا در تهران دستور آماده باش به بیمارستان ها را صادر نموده و رؤسای مراکز درمان مجبوراند ناوگان بیشتری را وارد مدار نمایند و تخت های بستری را مجدداً افزایش دهند. معاون درمان ستاد کرونای تهران از افزایش بیماران بدحال در پیک اخیر خبر می دهد: در 24 ساعت گذشته 600 بیمار بستری شدند و در مقابل 300 بیمار ترخیص شده اند که نشان از بدحال بودن مراجعین دارد در کل آنچه مسلم است تهران وارد فاز افزایش میزان موارد بستری شده است.

توکلی به این نکته هم تأکید می نماید که اغلب بستری ها مبتلایان خانوادگی هستند که نشان می دهد درگیری به ویروس بیشتر در رفت و آمدهای خانوادگی، دید و بازدید ها و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در جمع های خانوادگی و نشست های شبانه ایجاد شده است. البته در این میان گپ و گفت بدون ماسک در رستوران ها نیز سهم بیشتری در آلودگی به ویروس دارد. همه اینها دست به دست هم داده اند از امروز منتظر روزهای سخت باشیم چرا که مسافرهای نوروزی از شهرستان های قرمز به تهران بر می گردند و ما در نیمه دوم فروردین شرایط اصلاً خوبی را برای تهران پیش بینی نمی کنیم.

معاون درمان ستاد کرونای تهران درباره تغییر رنگ بندی استان تهران نیز عنوان می نماید: در ابتدای سال تنها دو شهر استان تهران قرمز بودند طبق شاخص های بستری شهر تهران هم اینک در شرایط نارنجی است و بزودی قرمز خواهد شد و این هشدار برای نیمه دوم فروردین بسیار جدی است. بیشتر شهرهای اطراف تهران از جمله دماوند و فیروزکوه و اخیراً قسمت هایی از ورامین و پاکدشت آمار افزایش بستری را نشان می دهد؛ این فرایند افزایش در شهرهای دماوند و فیروز کوه مربوط به ویلاهای استیجاری و اماکن اجاره موقتی است که آلودگی بیشتری را ایجاد نموده است.

تعداد مراجعین نسبت به یک ماه قبل چهار برابر شده است

رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره) در تهران باشاره به اوج گیری کرونا، فرایند نگران نماینده ای را برای تهران پیش بینی می نماید و می گوید: در بیمارستان امام خمینی با توجه به گستردگی مراجعین نه فقط از شهر تهران بلکه از شهر های دیگر نیز مراجعات متعدد داریم. ما شاهد دو نوع افزایش بار مراجعه هستیم؛ یکی شاهد افزایش بیماران تا یک هفته قبل عید بودیم که این فرایند تا چند روز قبل تا حدی ثابت مانده بود اما از سه روز گذشته با پیک جدید روبرو شدیم که عدد مراجعین را بشدت افزایش داده است به طوری که تعداد مراجعین ما نسبت به حدود یک ماه قبل به بیش از 4 برابر افزایش پیدا نموده است همچنین تعداد افراد احتیاجمند به آی سی یو نیز بشدت افزایشی بوده که این فرایند نگران نماینده است و ما باید بخش های متعددی را به اینها اختصاص دهیم و تبدیل به بخش کرونا کنیم.

خسرو صادق نیت در ادامه با اشاره به عدم آنالیز دلایل افزایش مبتلایان به کرونا می گوید: این آنالیز کار ما نیست فعلاً به مراجعین پاسخ تشخیصی درمانی می دهیم اما کسانی که الان مراجعه می نمایند نتیجه ابتلا به بیماری شان مربوط به روزهای آخر سال است اما موردی که در بیماران بدحال و نوع مراجعین می بینیم، نشان می دهد افراد به شکل خانوادگی همزمان مبتلا می شوند و ابتلای فردی کمتر است.

او می افزاید: مطالعات نشان می دهد دوره کمون بیماری 5 تا 7 روز است با توجه به پیک جدید که از 5 روز پیش آغاز شده به نظر می رسد این موج نتیجه عدم رعایت در روزهای آخر سال است و نتایج رفتارهای مردم همزمان با آغاز تعطیلات را بزودی شاهدش خواهیم بود. ما طی چند روز گذشته، روزی بیش از 150 نفر مراجعه نماینده داشتیم که حدود یک چهارم شان بستری شدند که نشان از بدحالی بیشتر مراجعین دارد، رقم بستری 10 درصد بود الان بیش از 25 درصد مراجعین بستری هستند بعضی در بدو ورود احتیاج به بخش ویژه دارند برای همین طی روزهای گذشته چند بخش جدید باز کردیم برای اینکه جوابگوی بیماران بستری باشیم.

رئیس بیمارستان امام خمینی(ره) می گوید: فروردین سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل تعداد مراجعین احتیاجمند به بستری نسبت به سال قبل درصد بیشتری را به خودش اختصاص می دهد سال جاری بیش از 20 درصد مراجعین احتیاجمند بستری هستند. سال جاری افراد خانواده بیشتر درگیر می شوند وقتی از پدر و مادر توضیح حال می گیریم متوجه می شویم بچه ها نیز درگیر شده اند.

عواقب جولان ویروس انگلیسی در شب عید

رئیس بیمارستان سینا نیز درباره تشریح شرایط اوج گیری کرونا در یکی از مراکز درمانی مرجع در تهران می گوید: شب عید کلاً 7 بیمار کرونایی در بیمارستان سینا بستری بود و در آی سی یو نیز 10 مریض داشتیم الان نزدیک به 40 بیمار کرونایی داریم و مجبور شدیم یک بخش دیگر را نیز مجدداً فعال کنیم از روز شنبه نیز دوباره بخش های غیرکرونایی به بخش کرونا اختصاص می یابند چرا که عملاً تعداد مریض های بستری ما 6 برابر شده است. محمد طالب پور معتقد است؛ علت افزایش موارد ابتلا بعد از گذشت یک سال از همه گیری قابل درک است و هر زمان که پروتکل ها رعایت نگردد شیوع افزایش پیدا می نماید این در حالی است که به دلیل بروز اشکال جدید ویروس کرونا که هم تهاجمی تر است و هم خطر مرگ و میر آن به نسبت فرم قبلی ویروس بیشتر است شاهد موج جدید کرونا هستیم. او افزایش فرایند بستری های کرونا را نتیجه فرایندهای دو هفته قبل یعنی شلوغی شب عید بازار می داند و در عین حال تأکید می نماید عواقب سفرهای نوروزی را دو هفته دیگر خواهیم دید یعنی با بازگشت مسافرین نوروزی تهران دو هفته بسیار پر مرگ و میر و پر دردسری را از سر می گذراند.

فوتی های کرونا سه رقمی شد

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به 3 رقمی شدن آمار جان باختگان کرونا، گفت: 117 نفر از هموطنان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست دادیم. به گزارش ایسنا، سیما سادات لاری گفت: از ظهر 12 فروردین تا ظهر 13 فروردین 1400 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 11 هزار و 660 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که یک هزار و 330 نفر از آنها بستری شدند. به گفته وی، مجموع بیماران کووید19 در کشور به یک میلیون و 908 هزار و 974 نفر رسیده است. وی اضافه کرد: متأسفانه در طول این بازه زمانی، 117 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 62 هزار و 876 نفر رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1072

به "تغییر رنگ شهرها و شروع پیک چهارم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رنگ شهرها و شروع پیک چهارم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید