توسعه اینترنت هر روستا بیش از 1.7 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، دکل روستای بسک نصب شده است

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران/گیلان مدیرکل ارتباطات و فناوری گیلان با بیان اینکه روستای بسک جوکندان تالش جزو روستاهای کوهستانی است که در ارتفاعات واقع شده است، گفت: این روستا جزو اولویت اول اتصال به شبکه ملی اطلاعات است و در حال حاضر هم دکل ارتباطی در فاصله هوایی 8 کیلومتری این روستا نصب شده و در مرحله نصب تجهیزات و تامین برق واقع شده است.

توسعه اینترنت هر روستا بیش از 1.7 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، دکل روستای بسک نصب شده است

فرزاد توکلی در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص امکانات زیرساختی روستای بسک جوکندان در تالش و مشکل ارتباطی، اظهار کرد: طبق اسناد بالادستی در برنامه ششم 80 درصد روستاهای بالای 20 خانوار باید تا سرانجام دولت به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند که وزیر ارتباطات ابلاغ کردند باید تمام روستاهای بالای 20 خانوار تا سرانجام سال جاری به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گیلان اضافه نمود: بر این اساس روستاهای فاقد اینترنت در سه گروه اولویت بندی شدند؛ اولوییت اول با روستاهایی است که هیچگونه ارتباطی ندارند اما جمعیت بالایی دارند، اولویت دوم هم روستاهای فاقد ارتباط اما با جمعیت کمتر، اولویت سوم هم شامل روستاهای فاقد ارتباط با جمعیت بین 20 تا 50 خانوار می باشند.

وی با بیان اینکه روستای بسک جوکندان تالش جزو روستاهای کوهستانی است که در ارتفاعات قرار گرفته است، گفت: این روستا جزو اولویت اول اتصال به شبکه ملی اطلاعات است و در حال حاضر هم دکل ارتباطی در فاصله هوایی هشت کیلومتری این روستا نصب شده و در مرحله نصب تجهیزات و تامین برق قرار گرفته است.

توکلی شرح داد: 538 روستای گیلان فاقد ارتباطات هستند که برای برقراری اینترنت نسل سوم و چهارم رایزنی های لازم انجام گرفته و 70 روستا به همراه اول ابلاغ شده و 190 روستا هم به عهده ایرانسل گذشاته شده، 259 روستا هم ابلاغ دارند که در مرحله تامین تجهیزات قرار داریم و تا سرانجام سال این روستاها به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان ادامه داد: 119 روستا هم در اولویت دوم و 75 روستا هم در اولویت سوم قرار دارند و باید تا سرانجام سال به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند که به تامین منابع نیاز دارد و رایزنی هایی در سطح وزارتخانه با سازمان برنامه و بودجه برای تامین این منابع در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سوال که برای توسعه اینترنت هر روستا چه میزان منابع نیاز است؟ شرح داد: بیش از 1.7 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه اینترنت هر روستا نیاز است، با توجه به اینکه تجهیزات شبکه ای وارداتی است و تحریم ها و نوسانات دلار تامین منابع را با چالش روبرو کرده است؛ سال گذشته برای نصب یک دکل روستایی 700 میلیون تومان هزینه می شد اما اکنون چند برابر شده است.

توکلی ادامه داد: با وجود چالش های تامین منابع، وزارت ارتباطات به تعهدات خود مبنی بر اتصال روستاهای بالای 20 خانوار به شبکه ملی اطلاعات تا سرانجام سال عمل می کند و برنامه ریزی های لازم در سه فاز انجام گرفته است.

به گزارش خبرنگاران؛ به تازگی در فضای مجازی و برخی از رسانه ها خبری منتشر شده مبنی بر اینکه روستای بسک جوکندان در تالش قابلیت پوشش دهی اینترنت ندارد، دانشجویان و دانش آموزان این روستا مجبور هستند هر روز مسافت طولانی از روستا تا دامنه کوه را در این سرما و باران طی کنند تا بتوانند در کلاس های مجازی شرکت کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 868

به "توسعه اینترنت هر روستا بیش از 1.7 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، دکل روستای بسک نصب شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه اینترنت هر روستا بیش از 1.7 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، دکل روستای بسک نصب شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید