فراوری روزانه 80 تا 110 تن پسماند بیمارستانی در تهران طی فروردین

به گزارش مجله فناوری، رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران گفت: میزان پسماند فراوری شده روزانه در بیمارستان های شهر تهران در اوایل اسفند 98، به 80 تن و در اواخر اسفند ماه به 90 تن رسید و با توجه به افزایش تعداد مراجعه کنندگان و افراد بستری شده این میزان در فروردین ماه بین 80 تا 110 تن در روز متغیر شد.

فراوری روزانه 80 تا 110 تن پسماند بیمارستانی در تهران طی فروردین

فاطمه اکبرپور در گفت وگو با مجله فناوری اضافه کرد: میزان پسماند فراوری شده در بیمارستان های سایر شهرهای استان تهران در اوایل اسفند ماه و قبل از آن 11 تن در روز و در فروردین ماه با 10 تن افزایش بین 11 تا 20 تن در روز افزایش یافت.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند ماه سال 98 تا به امروز شاهد افزایش میزان فراوری پسماندهای بیمارستانی و شهری بوده ایم.

اکبرپور با اشاره به این که در گذشته پسماندهای بیمارستانی به سه دسته عادی، عفونی، تیز و برنده و شیمیایی و دارویی تفکیک می شدند، گفت: طبق جلسه ای که در روزهای ابتدایی شیوع بیماری کووید-19 یعنی اوایل اسفند ماه سال 98 با معاونان بهداشت سه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار کردیم، به منظور کاهش و از بین بردن خطر شیوع این بیماری، تأکید و تصویب شد که علاوه بر رعایت ضوابط مربوط به پسماندهای بیمارستانی - که از گذشته نیز اجرا می شد - در بخش هایی از بیمارستان ها که بیماران کرونایی بستری می شوند، پسماندها داخل کیسه های دولایه و سه لایه قرار بگیرد.

وی ادامه داد: به رغم رعایت تمامی این ضوابط، قرار شد تمام پسماندهای بیمارستانی - که در گذشته به عادی و عفونی تفکیک می شدند - در دسته بندی پسماند عفونی قرار گیرند و به عنوان پسماند عفونی در کهریزک دفن شوند.

اکبرپور با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفند ماه تمامی بیمارستان های کشور پذیرای بیماران کرونایی نبودند و تعداد محدودی از بیمارستان ها به عنوان مشخص انتخاب شدند تا به مبتلا به بیماری کووید- 19 خدمات ارایه نمایند، اظهار کرد: از همان روزهای ابتدایی شیوع این بیماری شاهد افزایش میزان پسماندهای فراوریی بیمارستان ها بودیم و با افزایش تعداد بیمارستان های مخصوص مبتلایان به ویروس کرونا، مراجعه نمایندگان و افرادی که در بیمارستان ها بستری می شدند میزان پسماند فراوریی بیمارستان ها بیش از پیش افزایش پیدا کرد و اکنون به گفته وزارت بهداشت 149 بیمارستان در شهر تهران پذیرای این بیماران هستند.

میزان فراوری پسماندهای شیمیایی و دارویی در روزهای کرونایی

اکبرپور با اشاره به اینکه پسماند شیمیایی و دارویی جدا از سایر پسماندهای بیمارستانی دفع می شوند و سهم کمی در میزان پسماند دارند، گفت: پسماندهای شیمیایی و دارویی جهت خاص خود را طی می نمایند و به اشخاص حقیقی و حقوقی برای دفن نهایی در یکی از سایت های مجاز کشور واگذار می شوند. میزان فراوری پسماند شیمیایی و دارویی در اوایل اسفند ماه 3 تن در روز بود و پس از شیوع ویروس کرونا بین 3 تا 4 تن در روز متغیر شد؛ یعنی دستخوش تغییر چندانی نشده است. همچنین این نوع پسماند بیمارستانی همراه سایر پسماندهای بیمارستانی اعم از پسماند عادی و عفونی و تیز و برنده در کهریزک دفن نمی شوند.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با استناد به اطلاعاتی که مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری شهر تهران ارائه نموده است، اعلام کرد: در روزهای اخیر میزان پذیرش پسماندهای بیمارستانی در مراکز دفن کاهش یافته و بار دیگر به همان 80 تن در روز نزدیک شده است که نشان از ارتباط مستقیم بین مراجعه نمایندگان و بستری شدگان با میزان پسماند فراوری شده در بیمارستان ها دارد.

ارتکاب تخلفات پسماندسوزی در بعضی مراکز درمانی پس از شیوع کرونا

اکبرپور با اشاره به اینکه با شیوع ویروس کرونا در کشور، بیشترین نظارت ها متوجه بیمارستان ها بوده است، توضیح داد: این به معنی کم اهمیت بودن سایر مراکز درمانی مانند درمانگاه ها و مراکز خرد درمانی نیست بلکه آن ها در اولویت های بعدی قرار گرفته بودند اما همین مساله باعث شد یکسری تخلفات از سوی این مراکز صورت گیرد و از شرایط پیش آمده سوءاستفاده نمایند.

وی ادامه داد: دو مورد گزارش تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در عرصه های طبیعی داشتیم که یکی از این موارد اسفند ماه 98 در اراضی کشاورزی جنوب شهرستان ورامین و مورد دوم فروردین ماه 99 بین حسن آباد و وهن آباد در بخش فشافویه شهرستان ری در استان تهران بود.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران اضافه کرد: طبق بازدید و آنالیز هایی که توسط سازمان حفاظت محیط زیست استان تهران انجام شد، پسماندهای تخلیه شده در این مناطق عمدتا گان (نوعی لباس مخصوص پزشک و پرسنل اتاق عمل) و ماسک بودند و با توجه به حجم پسماند تخلیه شده در هر دو محل و عدم بسته بندی آن ها داخل کیسه های زرد و مشکی دریافتیم که این پسماندها مربوط به مراکز بیمارستانی نیستند و متعلق به سایر مراکز درمانی مانند درمانگاه ها یا مراکز نگهداری از سالمندان و... بودند.

اکبرپور اضافه کرد: متاسفانه در پسماندهای تخلیه شده برچسب یا کاغذی پیدا نکردیم که به شناسایی مراکز درمانی متخلف یاری کند اما با ورود فرمانداری شهرستان های ری و ورامین و عوامل شهرداری های هر دو شهر این پسماندها به صورت بهداشتی جمع آوری و دفن شدند و پس از آن نظارت بر مراکز درمانی خرد بیش از پیش شد و خوشبختانه مورد دیگری از تخلیه غیر مجاز پسماند پزشکی تا به امروز گزارش نشده است.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران در پاسخ به این پرسش مجله فناوری که تخلیه غیر مجاز پسماندهای پزشکی در عرصه های طبیعی چه عواقبی برای متخلفان دارد، اظهارکرد: متولی آن مراکز درمانی که اقدام به تخلیه غیر مجاز پسماندهای بیمارستانی نموده اند به مراجع قضایی معرفی و براساس حکم مرجع قضایی با آنان برخورد می گردد.

وی توضیح داد: به استناد ماده 16 قانون مدیریت پسماندها و ماده 688 قانون مجازات اسلامی این اقدام تهدید علیه بهداشت عمومی محسوب می گردد و جرایم در نظر گرفته شده برای این افراد قابل بخشش نیست چون اقدام متخلفان می تواند عامل انتشار ویروس کرونا گردد.

افزایش پسماند شهر تهران پس از کرونا

اکبرپور در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به این پرسش مجله فناوری که میزان فراوری پسماند خانگی پایتخت از زمان شیوع ویروس کرونا چه تغییری نموده است، گفت: قبل از انتشار ویروس کرونا با توجه به تمهیدات اندیشیده شده و عملیات تفکیک پسماند که توسط شهرداری شهر تهران انجام می گردد میزان ورود پسماندهای شهری پایتخت به مجتمع پردازش و دفع پسماند آرادکوه از 7500 تن در روز به 4900 تن رسیده یعنی حدود 5000 تن کاهش پیدا نموده بود اما اکنون به دلیل توقف عملیات تفکیک زباله و استفاده مردم از وسایل حفاظتی اعم از ماسک و دستکش و ... میزان پسماندها اضافه شده است و میزان پسماند شهری پایتخت بار دیگر به 7000 تا 7500 تن در روز رسیده است.

دفن مستقیم همه پسماندهای شهری و خانگی

وی در ادامه اعلام کرد: باید به این نکته توجه داشت که با شیوع ویروس کرونا و احتمال آلودگی بعضی پسماندهای خانگی به پسماندهای مبتلایان به کووید 19 که در قرنطینه خانگی به سر می برند و حتی افرادی که بدون هیچ علائمی ناقل ویروس کرونا هستند، عملیات تفکیک پسماندهای شهری و فعالیت سالن های پردازش شهرداری در مجتمع دفع زباله آرادکوه متوقف شدند و تصمیم بر آن شد که تمامی پسماندهای شهری و خانگی جمع آوری و بدون انجام پردازش یا ورود به دستگاه ریجکت سوز و کمپوست به صورت مستقیم دفن شوند.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران در پاسخ به این پرسش مجله فناوری که چه تمهیداتی برای عوامل اجرایی مدیریت پسماند در نظر گرفته شده است، گفت: طبق ماده 5 قانون مدیریت پسماند در شرایط شیوع ویروس کرونا و چه قبل از آن، مدیران اجرایی پسماندها موظف هستند براساس معیارها و ضوابط وزارت بهداشت ترتیبی اتخاذ نمایند تا سلامت، بهداشت و ایمنی عوامل اجرایی تحت نظارت آنها تأمین و تضمین گردد.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت علاوه بر پروتکل های گذشته از همان روزهای شروع شیوع ویروس کرونا پروتکل های بهداشتی جدیدی را برای اصناف مختلف و عوامل درگیر در مدیریت پسماند تدوین کرد و در شرایط کنونی با حساسیت، شدت و حدت بیشتری باید رعایت و اجرا شوند.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با اشاره به اینکه طبق آماری که شهرداری تهران ارائه نموده است هیچ مورد ابتلای عوامل اجرایی پسماندها به ویروس کرونا گزارش نشده است، گفت: پاکبانان، پیمانکاران، رانندگان ماشین های حمل زباله و تمام عواملی که این روزها در حوزه مدیریت پسماند فعالیت و جهادگرانه کوشش می نمایند و در صف خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا قرار دارند باید این ملاحظات بهداشتی را رعایت نمایند.

وی درباره نکاتی که مردم در شرایط شیوع ویروس کرونا باید رعایت نمایند، اظهار کرد: به مظور جلوگیری از شیوع این بیماری ملزم هستیم که ملاحظات بهداشتی و زیست محیطی را رعایت کنیم و در این حین استفاده از ابزار حفاظتی مانند ماسک و دستکش و ... اجتناب ناپذیر است بنابراین برای اینکه از این وسایل کمتر استفاده کنیم باید تا حد امکان در خانه بمانیم و برای کارهای غیر ضروری از خانه خارج نشویم تا بتوانیم زنجیره انتقال این ویروس را قطع کنیم و در نتیجه میزان فراوری پسماندهای بیمارستانی و خانگی کاهش دهیم.

اکبرپور در سرانجام درباره چگونگی دفع پسماند در منزل و در سطح شهر تاکید نمود: مردم چه بیمار و دارای علائم بیماری چه سالم و فاقد علائم بیماری باشند باید پسماندهایی که ممکن است به ویروس کرونا آلوده باشد را داخل کیسه های در بسته قرار دهند سپس آن ها را در سطل زباله خانگی یا مخازن شهری دفع نمایند تا اگر پاکبان ها، زباله گردها و بچه ها کار عوامل حفاظتی را رعایت ننموده بودند به این ویروس مبتلا نشوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 453

به "فراوری روزانه 80 تا 110 تن پسماند بیمارستانی در تهران طی فروردین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری روزانه 80 تا 110 تن پسماند بیمارستانی در تهران طی فروردین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید