فرایند غلظت PM2.5 در هوای شهرها رو به افزایش است

به گزارش مجله فناوری، رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: فرایند غلظت مهمترین آلاینده های هوای آزاد (PM2.5) در کشور افزایش یافته در حالی که در بسیاری از کشورهای دنیا نظیر چین و هند طی سال های اخیر فرایند کاهشی قابل ملاحظه ای در این زمینه تجربه شده است.

فرایند غلظت PM2.5 در هوای شهرها رو به افزایش است

به گزارش خبرنگاران، ذرات PM2.5 که قطر آنها 2.5 میکرون یا کمتر (100 برابر کوچکتر از قطر موی انسان) است و آنقدر کوچک هستند که می توانند حتی به کوچکترین مجاری هوای ریه ها نفوذ کنند.

این ذرات معلق عموما ناشی از فعالیت های مانند رفت و آمد ماشین ها، ذوب و پردازش فلزات، نیروگاه ها و مانند اینها و همچنین سوزاندن مزارع و آتش سوزی جنگل ها هستند که در آنها سوخت های فسیلی مانند نفت، گاز و زغال سنگ سوزانده می شوند.

میزان ذرات PM2.5 در هوا بر حسب میکروگرم در متر مکعب هوا به طور میانگین در 24 ساعت اندازه گیری می شود.

PM2.5 علت اصلی کاهش میدان دید (haze یا تاری هوا ناشی از آلودگی هوا) در شهرهای بزرگ هستند.

ذرات PM2.5 نسبت به ذرات بزرگتر PM10 (ذرات معلق 2.5 تا 10 میکرونی که ناشی از دود و غبار کارخانه ها، کشاورزی و جاده ها و نیز گرده های گیاهی، کپک ها و هاگ ها هستند) برای مدت طولانی تری در هوا باقی می مانند (روزها یا هفته ها) و تا مسافت طولانی تری نیز حرکت می کنند.

دکتر محمدصادق حسنوند روز جمعه در گفتگو با ایرنا اضافه نمود: در شرایطی که رکورد بالاترین میزان کاهش غلظت ذرات معلق ریز هوا در جهان طی سال های اخیر در شهر پکن مشاهده شده، غلظت ذرات معلق ریز در شهر تهران در سال 1398 نسبت به سال 1397 افزایش حدود هشت تا 10 درصدی داشته است.

حسنوند اضافه نمود: در شهر تهران در سال 1398 حدود 3500 مورد مرگ منتسب به ذرات معلق ریز هوا برآورد شده که معادل هشت تا 10 درصد کل موارد مرگ در این شهر است.

آلودگی هوا پس از سیگار بیشترین سهم را در ایجاد بیماری های غیرواگیر دارد

رییس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مطالعات نشان می دهند، آلودگی هوا پس از سیگار بیشترین سهم را در ایجاد بیماری های غیرواگیر دارد و در مقایسه با مصرف الکل، تحرک بدنی کم، رژیم غذایی و عوامل دیگر سبک زندگی، آلودگی هوا سهم بیشتری در ابتلا به بیماری های غیرواگیر را به خود اختصاص می دهد.

حسنوند گفت: از طریق کاهش آلودگی هوا می توان بار بیماری های ناشی از سکته مغزی، بیماری های قلبی، سرطان ریه و بیماری های حاد و مزمن تنفسی را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مهمترین عامل خطر محیطی که بیشترین بار بیماری های منتسب را به خود اختصاص داده، آلودگی هوا است، گفت: بر اساس آخرین مطالعات اجرا شده حدود 90 درصد از جمعیت جهان در مناطقی سکونت داشته اند که متوسط غلظت سالانه ذرات معلق کوچکتر از دو و نیم میکرون (PM2.5) آنها بالاتر از مقادیر رهنمودی و استانداردها بوده است.

حسنوند ادامه داد: بر اساس گزارش موسسه بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا و ذرات معلق هوا به عنوان ترکیبات سرطان زای قطعی برای انسان (گروه یک) طبقه بندی شده است.

وی اضافه نمود: همچنین مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، در سراسر جهان سالانه حدود هفت میلیون نفر بر اثر بیماری های منتسب به آلودگی هوای محیط آزاد و محیط داخل جان خود را از دست می دهند که از این تعداد حدود 3.7 میلیون مرگ منتسب به آلاینده های هوای محیط آزاد است که به عبارت دیگر هر روز حدود 10 هزار نفر بر اثر بیماری های منتسب به آلودگی هوای محیط آزاد جان خود را از دست می دهند که حدود 88 درصد از این موارد در کشورهای با درآمد کم و متوسط اتفاق می افتد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 937

به "فرایند غلظت PM2.5 در هوای شهرها رو به افزایش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند غلظت PM2.5 در هوای شهرها رو به افزایش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید