جلوگیری از پیش روی کویر

به گزارش مجله فناوری، توسعه منطقه ها کویری با سرعت شصت هزار کیلومتر مربع در سال، خسارت هایی جدی برای محیط زیست به وجود آورده است. آزمایشگاه ملی شیمی برای صنایع وابسته به وزارت صنایع و بازرگانی ژاپن، به منظور مقابله با این فرایند

جلوگیری از پیش روی کویر

ترجمه: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

توسعه منطقه ها کویری با سرعت شصت هزار کیلومتر مربع در سال، خسارت هایی جدی برای محیط زیست به وجود آورده است. آزمایشگاه ملی شیمی برای صنایع وابسته به وزارت صنایع و بازرگانی ژاپن، به منظور مقابله با این فرایند که پیش روی کویر نامیده می شود ترکیب جامدی به نام TMK را فراوری کرد که به یاری آن، درختان مقاوم در مقابل کم آبی می توانند در حاشیه پیش فراینده کویر رشد نمایند.

پیش روی کویر بر اثر استفاده بی رویّه انسان از جنگل ها و چرای بیش از حد گوسفندان و بز تشدید شده است. خاک، با از دست دادن پوشش گیاهی خود که تنها منبع مواد آلی است دیگر نمی تواند از ارگانیسم هایی حمایت کند که سلامت خاک را حفظ می نمایند. ساختار خاک تغییر می کند و باد و باران، ذرات ریز لازم برای حاصل خیزی خاک را می شویند و با خود می برند و آن چه باقی می ماند کویر است.

تأمین دوباره مواد آلی و ذرات ریز ممکن است خاک را احیا کند و فرایند پیش روی کویر را معکوس گرداند. آن گروه از مواد مصنوعی که به این منظور به خاک اضافه می شوند باید از مواد مضر برای محیط زیست عاری باشند زیرا ممکن است آب های زیرزمینی را، که منبع اصلیِ آبِ موجودات زنده کویر است، آلوده نمایند.

تحقیقات مربوط به به سازیِ خاک کویر به طور خاص بر روی تشکیل دهنده های اصلی TMK متمرکز شده است که عبارتند از مون موریونیت (ترکیبات سیلیکات آلومینیم هیدراته) و پلیمرهای آب دوست (هیدروفیل) مانند گیاخاک (هوموس) و پلی ساکاراید.

مون موریونیت یک ماده معدنی رسی است که بر اثر دگرگونی آتشفشانی سنگ های رسوبی به وجود می آید. لایه های متناوب سیلیس و آلومین موجود در این ماده مانند اسفنج عمل نموده و آب را در خود جذب می نمایند و نگه می دارند.

گیاخاک موجود در خاک، حاصل فعل و انفعال زیست شیمیایی گیاهان مرده است که در تورب (زغال سنگ نارس) به وفور یافت می شود. پلی ساکاراید ترکیبی از مولکول های زنجیره ای طولانی است که از برخی از گیاهان مانند ریشه گیاهان تیره گل شیپوری و کتنجک (داشنه دریایی) قابل استخراج است. هر دو پلیمر حاوی ترکیبات شیمیایی جاذب آب (مانند گروه های COOH و OH) هستند که در موقع ترکیب با مون موریونیت، آب را جذب می نمایند و ظرفیت نگه داری آب را افزایش می دهند.

یک گرم TMKی جامد با صفر درصد رطوبت می تواند بیست و سه گرم آب را در مدت نود ساعت در خود نگه دارد. برعکس، یک گرم از خاک ماسه ای کم تر از یک گرم آب را در خود نگه می دارد که آن هم فوراً تبخیر می شود. علاوه بر آن، میکروارگانیسم های موجود در خاکِ عمل آوری شده با TMK، می توانند پلیمرهای طبیعی جاذب آب موجود در خود را به اسم منبع انرژی به کار گیرند.

TMK وقتی در اطراف ریشه های درختان جوان که برای جنگل کاری به کار می فرایند مصرف شود بسیار مؤثر است. TMK، آب باران یا آب حاصل از آبیاری را به طور مؤثر جذب می کند و در زمانی که خاک زمین خشک می شود، آن را به ریشه درخت می رساند. به تدریج که TMK بر اثر جذب و از دست دادن آب متورم و منقبض می شود، تجزیه می شود و مواد آلی و ذرات ریز را به خاک کویر می افزاید. این عمل به نوبه خود مانند چسبی عمل می کند که باعث سرعت بخشیدن به فرایند جمع شدن و توده شدن ذرات خاک می شود و مقاومت خاک را در مقابل تبخیر آب افزایش می دهد، و باعث احیای آن می شود.

اگرچه TMK در جنگل کاری هم می تواند یاری مؤثری باشد اما باید در خصوص گیاهان سازگاری به کار رود که می توانند در منطقه ها خشک رشد نمایند. اقاقیای تورتیلیس در دوران رشد خود، میزان اندکی آب لازم دارد و برای تحمل شرایط خشک کویر بسیار مناسب است. علاوه بر آن، ریشه این گیاه باعث چسبندگی ذرات خاک می شود و برگ های خشک آن، مواد آلی لازم را به خاک می دهد.

از سال 1988 میلادی، دانشمندان ژاپن و مصر در یک پروژه ایجاد فضای سبز در حال همکاری بودند که شامل ابداع پلیمرهای گوناگونی است که نگه داری آب را در خاک کویر تسهیل می نمایند. اسید پلی اکرلیک که برای مصارف بهداشتی ساخته می شود نمونه ای از آن هاست. پلیمر مورد نظر، ژل شارژ شده ای با الکتریسیته است که آب را با روش اسمز جذب می کند. یک گرم از این پلیمر می تواند تا شش صد گرم آب خالص یا پنجاه گرم آب شور را جذب کند که خیلی بیش از آبی است که TMK جذب می کند. با وجود این، TMK از رسِ مقرون به صرفه قیمت و پلیمرهای طبیعی تشکیل شده است که از نظر محیط زیست بی ضررند. علاوه بر آن، تجزیه TMK، مواد ریز و پلیمرهای جاذب آب را به خاک می دهد که خاصیت نگه داری آب را در خاک بالا می برند.

آزمایشگاه ملی شیمی برای صنایع ژاپن (NCLI)، با مرکز تحقیقات منطقه ها کویری هند (CAZRI) همکاری مستمری را به منظور کاربرد عملی TMK در منطقه ها کویری انجام می داد. مرکز تحقیقات منطقه ها کویری هند در سال 1952 به اسم ایستگاه تحقیقات جنگل کاری در حاشیه کویر راجستان تأسیس شد. روش های پیش رفته جنگل کاری و کنترل کویر این مرکز، اهمیت آن را به اسم مرکز علوم کویر به اثبات رساند. نتایج تحقیقات این مرکز بر روی TMK، کاربرد عملی این ماده را در کویر ارزیابی می کند.

در تحقیقات دیگری به سرپرستی آزمایشگاه ملی شیمی برای صنایع ژاپن، سعی می شد که قابلیت های TMK در فعالیت های جنگل کاری افزایش داده شود. پروژه یاد شده هم چنین شامل طرح ترکیب TMK با مواد مغذی لازم و ساخت نوع جدیدی از TMK با خلل و فرج زیادتر برای افزایش ظرفیت و توانایی نگه داری آب و بهبود ساختار خاک بود.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1335

به "جلوگیری از پیش روی کویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلوگیری از پیش روی کویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید