درخواست زلنسکی از جامعه جهانی برای جلوگیری از تکرار حادثه چرنوبیل

به گزارش مجله فناوری، به گزارش خبرنگاران به نقل از یورو نیوز، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با شرکت در یک مراسم در نزدیکی رآکتور ویران شده چرنوبیل گفت: انفجار چرنوبیل دنیا را برای دهه ها متحول کرد. وظیفه ما تبدیل منطقه محروم چرنوبیل به منطقه ای برای زندگی دوباره است. ما باید همه کاری برای تقویت امنیت هسته ای انجام دهیم تا از وقوع حوادث مشابه در آینده جلوگیری کنیم.

درخواست زلنسکی از جامعه جهانی برای جلوگیری از تکرار حادثه چرنوبیل

در 26 آوریل سال 1986، رآکتور شماره 4 نیروگاه چرنوبیل، واقع در صد کیلومتری شمال کی یف در فرایند یک آزمایش ایمنی منفجر شد. تا 10 روز مقامات پیروز نشدند آتش سوزی رآکتور را مهار نمایند. بدین ترتیب چرنوبیل مواد رادیواکتیو را وارد جو کرد که طبق بعضی از تخمین ها سه چهارم اروپا و تمامی جمهوری های شوروی آن موقع را آلوده کرد.

در آن موقع مقامات مسئول کوشش کردند تا این حادثه و پیامدهای فاجعه بار آن را مخفی نمایند. طبق اسناد بایگانی منتشر شده توسط سرویس امنیتی اوکراین حداقل سه بحران از این دست، در نیروگاه چرنوبیل بین سالهای 1982 تا 1984 اتفاق افتاده است اما مقامات شوروی آنها را نادیده گرفتند و اعلام رسمی ننموده اند.

با وجود گذشت 35 سال از آن حادثه، هنوز آمار دقیقی از تلفات انسانی این فاجعه در دست نیست. کمیته علمی سازمان ملل متحد به طور رسمی حدود 30 مورد فوتی را در میان اپراتورها و آتش نشانان که پس از انفجار در اثر تشعشعات حاد کشته شده اند، ثبت نموده است. اما در سال 2006 سازمان غیردولتی گرین پیس تعداد قربانیان این فاجعه را بیش از 100 هزار نفر اظهار داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1128

به "درخواست زلنسکی از جامعه جهانی برای جلوگیری از تکرار حادثه چرنوبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست زلنسکی از جامعه جهانی برای جلوگیری از تکرار حادثه چرنوبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید