علائم اختلالات انعقادی خون در بچه ها را جدی بگیرید

به گزارش مجله فناوری، معاون بیمارستان طالقانی تهران، بیماری هموفیلی را شایع ترین اختلال خونریزی دهنده ارثی دانست و گفت: این بیماری در فرم شایع نوع A که 80 درصد موارد را تشکیل می دهد، به علت یک موتاسیون در ژن فاکتور VIII روی کروموزومX بوجود می آید و در سایر موارد هموفیلی موتاسیون در محل ژن فاکتور مربوطه رخ می دهد.

علائم اختلالات انعقادی خون در بچه ها را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران، دکتر مهشید مهدی زاده به مناسبت هفته حمایت از بیماران هموفیلی، اظهار کرد: به طور کلی هموفیلی به علت کمبود فاکتورIX VIII یاXI بروز میکند، ولی کمبود ارثی سایر فاکتورهای انعقادی که تحت عنوان اختلالات خون ریزی دهنده نادر طبقه بندی می شوند نیز علائم نسبتاً مشابهی با این بیماری دارند.

معاون آموزشی بیمارستان طالقانی با بیان اینکه هموفیلی نوعA معمولاً در پسربچه ها تا سن یک سالگی به دنبال عمل ختنه یا تزریق واکسن، خود را نشان می دهد، اضافه کرد: این نوع از بیماری وابسته به جنس است و به ندرت در دختران دیده می شود. علامت شایع این اختلال، تورم مچ پا به دنبال اولین قدم های کودک است.

به گفته دکتر مهدی زاده، سایر اختلالات خون ریزی دهنده در اثر کمبود فاکتورهای انعقادی در هر دو جنس دیده می شود.

مهدی زاده درباره پیامدهای بروز این بیماری در افراد، گفت: در بیماری هموفیلی شدید، خون ریزی خودبخودی یا با ضربه کم در داخل مفاصل اتفاق می افتد که این امر در نهایت باعث آسیب مفصل مربوطه می شود. از طرفی تقویت عضلات بخصوص در اندام تحتانی به کاهش تخریب مفصل زانو و سایر مفاصل کمک می کند.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی بچه ها از امکان تشخیص هموفیلی نوع A قبل از تولد جنین پسر خبر داد و اضافه کرد: آموزش به بیمار برای تشخیص خونریزی ناشی از اختلالات انعقادی، درمان در منزل و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، آموزش به بیمار جهت مراقبت های حمایتی شامل مراقبت اورژانسی، واکسیناسیون و کنترل وزن، تأسیس و تقویت مراکز جامع هموفیلی تمهیدات لازم جهت تهیه داروی سالم و آموزش پزشکان جهت شناخت به روز بیماری و روش های درمان و توسعه امکانات تشخیصی قبل از تولد از جمله اقداماتی است که می تواند در پیشگیری از بروز این اختلال جلوگیری کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، هفته حمایت از بیماران هموفیلی از یکم مرداد ماه آغاز شده و به مدت یک هفته تا هفتم مرداد ماه ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 652

به "علائم اختلالات انعقادی خون در بچه ها را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم اختلالات انعقادی خون در بچه ها را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید