هجدهمین فصل کاوش محوطه باستانی شهرسوخته آغاز شد

به گزارش مجله فناوری، سرپرست تیم کاوش شهرسوخته در شمال سیستان و بلوچستان گفت: هجدهمین فصل کاوش محوطه باستانی شهرسوخته با همکاری دانشگاه سالنتو ایتالیا به مدت 35 روز آغاز شد.

هجدهمین فصل کاوش محوطه باستانی شهرسوخته آغاز شد

ایرنا: سید منصور سیدسجادی با بیان اینکه هجدهمین فصل از کاوش های باستانی محوطه شهرسوخته از 15 آبان آغاز شده است گفت: این فصل از کاوش در بخش مسکونی این محوطه باستانی پنج هزار ساله انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه امسال از نظر زمانی مقدار حفاری محدود است، اضافه نمود: هدف دستیابی به دوره های قدیمی تر شهرسوخته است زیرا بیشتر حفاری ها تاکنون مربوط به دوره های دوم، سوم و چهارم بوده و اطلاعات راجع به زمان های قبل از این دوره ها کمتر است.

سرپرست تیم کاوش شهر سوخته گفت: با توجه به محدودیت ها، حفاری متمرکز به مطالعات جانورشناسی، گیاه شناسی و انسان شناسی است زیرا این کاوش ها اطلاعات زیادی را راجع به زندگی جانوری، گیاهی و مسائل مربوط به انسان در شهر سوخته به ما می دهد.

وی گفت: غیر از حفاری، کاوش و خاکبرداری اشیاء اطلاعات قسمت هایی که مربوط به اجتماع شهر سوخته است اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گزارش ایرنا براساس کاوش های باستان شناسان تاکنون تنها حدود پنج تا 6 درصد شهرسوخته مورد کاوش قرار گرفته و بین 250 تا 400 سال دیگر کار حفاری این شهر ادامه خواهد داشت.

در شهر سوخته هردفعه باید منتظر یک کشف جدید در این محوطه باستانی باشیم زیرا بسیاری از قدیمی ترین داده های باستان شناسی در حوزه جنوب شرق ایران شامل اولین خط کش دنیا، نخستین چشم مصنوعی دنیا، قدیمی ترین تخته نرد دنیا، نخستین انیمیشن دنیا و کهن ترین جراحی مغز در شهرسوخته کشف شده است.

این محوطه باستانی هفدهمین اثر تاریخی ایران در فهرست یونسکو است که با برخورداری از قدمت پنج هزار ساله به عنوان یکی از پیشرفته ترین شهرهای باستانی دنیا شناخته می شود.

شهرسوخته در 56 کیلومتری جنوب زابل و 160 کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان در حاشیه راه زابل به زاهدان واقع شده است.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 72

به "هجدهمین فصل کاوش محوطه باستانی شهرسوخته آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجدهمین فصل کاوش محوطه باستانی شهرسوخته آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید