هر آنچه باید درباره سنجاب ایرانی بدانید

به گزارش مجله فناوری، سنجاب ها حیواناتی هستند از راسته جوندگان با رنگ ها و شکل های مختلف که تا کنون 267 گونه ازآن ها شناسایی شده است. 5 جنس از 5 گونه سنجاب در ایران وجود دارند که به دو گروه تقسیم می شوند.

هر آنچه باید درباره سنجاب ایرانی بدانید

به گزارش، سنجاب ها حیواناتی هستند از راسته جوندگان با رنگ ها و شکل های مختلف که تا کنون 267 گونه ازآن ها شناسایی شده است. 5 جنس از 5 گونه سنجاب در ایران وجود دارند که به دو گروه تقسیم می شوند.

سنجاب ایرانی یا سنجاب قفقازی (نام علمی: Sciurus anomalus) نوعی سنجاب است که در جنگل های پهن برگ قفقاز، آناتولی، زاگرس و مدیترانه شرقی زندگی می نماید.

سنجاب قرمز ایرانی پوشش خارجی به رنگ طلایی نارنجی تا قرمز مایل به قهوه ای، چشمان درشت، دسته موی به نسبت بلند روی گوش ها، دم پرمو و دندان های پیش به رنگ زرد نارنجی می باشد.

جیره غذایی سنجاب هایی که در طبیعت زندگی می نمایند، بیشتر شامل دانه درختان مثل دانه درختان مخروطی، بلوط، الش و همچنین ذرت، میوه های مختلف، انواع توت ها و قارچ ها می باشد. سایر اقلام غذایی که مورد استفاده سنجاب ها قرار می گیرد جوانه گیاهان، غنچه گل ها، پوست درختان، بی مهرگان و گلسنگ بوده و گزارشاتی از خوردن جوجه پرندگان، تخم پرندگان و استخوان در محیط های طبیعی و حتی در اسارت وجود داشته است.

سنجاب ها به دلیل مخفی نمودن بذر بلوط در زیر خاک نقش بسیار مهمی در رویش و حفظ جنگل های بلوط بر عهده دارند و همچنین به عنوان طعمه ضامن بقایای بسیاری از گوشتخواران از جمله روباه، شغال و پزندگان شکاری می باشند.

مهمترین زیستگاه سنجاب ایرانی در ایران، جنگل های بلوط سردشت در آذربایجان غربی است. در عین حال بیشترین میزان شکار و قاچاق این جانور به منظور فروش آن به عنوان حیوان خانگی نیز در این منطقه صورت می پذیرد. متاسفانه سنجاب ایرانی توسط متخلفین سودجو زنده گیری و پس از انتقال به شهر های بزرگ به عنوان حیوان خانگی به فروش می سد.

صید غیرمجاز و فروش به عنوان حیوان خانگی موجب کاهش شدید جمعیت سنجاب در رویشگاه های بلوط شده و نسل این گونه ارزشمند را در خطر انقراض قرار داده است.

نسل سنجاب ایرانی از پستانداران خاص به دلیل جمع آوری میوه های بلوط توسط مردم و اسارت بی اندازه این حیوان زیبا توسط شکارچیان برای فروش، به شدت در حال کاهش و انقراض است.

منبع: میزان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 116

به "هر آنچه باید درباره سنجاب ایرانی بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید درباره سنجاب ایرانی بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید