پیرترین و جوان ترین شهرهای نهمین استان کشور کدامند؟

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران/سمنان مدیرکل بهزیستی استان سمنان از جمعیت حدودا 10درصدی سالمندان در این استان خبر داد و گفت: استان سمنان نهمین استان کشور از نظر فراوانی جمعیت سالمندان است.

پیرترین و جوان ترین شهرهای نهمین استان کشور کدامند؟

علیرضا ایزدپور در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این استان با جمعیت 9.98 درصدی سالمندان در رتبه نهم سالمندی کشور قرار گرفته است.

وی با اشاره به جمعیت سالمندان در این استان از شهرستان آرادان به عنوان پیرترین شهرستان استان نام برد و افزود: شهرستان سمنان نیز در بین هشت شهرستان این استان جوان ترین شهرستان محسوب می شود.

مدیرکل بهزیستی استان ادامه داد: شهرستان های آرادان، سرخه، دامغان، مهدیشهر، میامی، شاهرود، گرمسار و سمنان به تریب دارای بیشترین و کمترین جمعیت سالمندی در این استان پهناور هستند.

ایزدپور با بیان اینکه استان سمنان براساس آخرین سرشماری کشور در سال 95 دارای 702 هزار و 360 نفر جمعیت است افزود: 70 هزار و 78 نفر از جمعیت کل استان در رده سنی سالمند قرار دارند که 34 هزار و 575 نفر از این سالمندان، مرد و 35 هزار و 503 نفر نیز زن سالمند هستند.

مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به ابلاغ سند ملی سالمندان کشور گفت: ابلاغ این سند از یک سو و همه گیری کروناویروس از سوی دیگر که بیشترین خطر را متوجه گروه سالمندان کرده، فرصتی فراهم کرد تا خدمات کیفی تری به این قشر از جامعه شود.

وی ادامه داد: تکریم و حفظ منزلت سالمندان، ایجاد شرایط لازم برای خودمراقبتی و نگهداری عزتمندانه از سالمندان در خانواده، پوشش کامل بیمه ای، دسترسی آسان به انواع خدمات حمایتی، ارتقاء مهارت ها و توانمندی ها و بهره مندی از تجارب سالمندان در راستای افزایش مشارکت اجتماعی و آموزش شیوه زندگی سالم جهت نیل به سالمندی سالم و پویا و..از اهداف سند سالمندی است.

ایزدپور با اشاره به خدمات حمایتی بهزیستی به سالمندان افزود: در حال حاضر سه هزار و 329 نفر از سالمندان تحت حمایت بهزیستی استان سمنان قرار دارند که دو هزار و 306نفر از این تعداد در حوزه توانبخشی و یک هزار و 23 نفر در حوزه اجتماعی خدمات دریافت می کنند.

مدیرکل بهزیستی استان از وجود چهار خانه نگهداری شبانه روزی سالمندان در استان خبر داد و اظهار کرد:علاوه بر این پنج مرکز روزانه سالمندان نیز در استان فعایت دارند و هم اکنون قریب به 500 نفر از سالمندان از خدمات این 9 مرکز در سطح استان بهره مند هستند.

وی از وجود سه مرکز ویزیت در منزل سالمندان در استان خبر داد و با اشاره به شکل گیری شورای سالمندان در این استان شرح داد: فراهم کردن امکان لازم برای تداوم حضور سالمندان در جامعه، حفظ موقعیت و جایگاه سالمندان در خانواده، تامین حداقل نیازهای سالمندان، کمک به حفظ احترام و حرمت سالمندان، زمینه سازی برای ارتقاء و توسعه مشارکت مردم در انجمن های مرتبط با سالمندان، تقویت جایگاه اجتماعی سالمندان، ارتقاء آگاهی عموم جامعه از پدیده سالمندی و اثرات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی آن، بهبود شرایط زندگی سالمندان و پیشگیری از سوء تغذیه، بیماری های شایع و معلولیت در جمعیت سالمندی و..از اهداف و برنامه های شورای سالمندان در استان است.

ایزدپور با اشاره به مسائل معیشتی برخی سالمندان گفت: در حال حاضر تعداد یک هزار و 277 نفر سالمند از بهزیستی استان مستمری دریافت می کنند.

وی همچنین افزود: پرداخت کمک هزینه مناسب سازی و دسترسی مناسب تر سالمندان به منزل و خودرو، پرداخت کمک هزینه وسایل کمک توانبخشی نظیر: ارتز و پروتز، ویلچر و... ، اجرای طرح مراقبین در منزل، تکریم سالمندان در دستگاه های دولتی، ایجاد شورای ساماندهی سالمندان در استان و شهرستان ها، مشارکت در طرح شیوه زندگی سالم در سالمندی با همکاری مراکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی، پیگیری امور مربوط به شهرهای دوستدار سالمند ،مناسب سازی فضاهای شهری و معابر و وسایل حمل و نقل عمومی و اجرای طرح آگاه سازی پیشگیری از معلولیت ها در دوران سالمندی و... از دیگر برنامه ها و طرح های مرتبط با حوزه سالمندی در بهزیستی این استان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1500

به "پیرترین و جوان ترین شهرهای نهمین استان کشور کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیرترین و جوان ترین شهرهای نهمین استان کشور کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید