چرا از تتلو در اینستاگرام استقبال می شود؟

به گزارش مجله فناوری، تتلو طرفداران زیادی دارد؛ او 21مین صفحه پرفالوئر اینستاگرام در میان صفحات ایرانی رو دارد و در چند روز اخیر، بیش از 800هزار فالوئر جدید پیدا کرده و حالا بیشتر از 4 میلیون فالوئر اینستاگرامی دارد. تعداد زیاد حامیان تتلو، نشانه ای از تغییر فرهنگ در جامعه است.

چرا از تتلو در اینستاگرام استقبال می شود؟

به گزارش ایرنا، این روزها افراد زیادی، خصوصا از قشر دانشگاهی و تحصیل کرده، دیده می شوندکه با رویکردی انتقادی از امیر تتلو صحبت می کنند. آن ها عمدتا تتلو و طرفدارانش را فردی مبتذل می دانند و گاهی تمسخرش می کنند، گاهی از او متنفر هستند و گاهی او را نادیده می گیرند. اما واقعیتی که در بیرون از ذهنیت این افراد جریان دارد این است که تتلو هست و طرفداران زیادی دارد؛ مطابق با داده کاوی ها او 21مین صفحه پرفالوئر اینستاگرام در میان صفحات ایرانی رو دارد و در چند روز اخیر و پس از شکستن رکورد لایو اینستاگرامی، بیش از 800هزار فالوئر جدید پیدا کرده و حالا بیشتر از 4 میلیون فالوئر اینستاگرامی دارد.

تعداد زیاد حامیان تتلو، نشانه ای از تغییر فرهنگ جامعه است. البته این تغییر اتفاق جدیدی نیست و چند سالی هست که نشانه های تغییر فرهنگی جامعه نمایان شده. اما کسانی که در اتاق پژواک خود گرفتارند و محیط بیرون خود را نمی بینند، مدام از خبر استقبال عمومی از تتلو، شگفت زده شده و می پرسند: مگر ممکنه چنین کسی این قدر طرفدار داشته باشه؟ و سپس سریعا نتیجه می گیرند که جامعه دچار ابتذال شده است.

اما جامعه دچار ابتذال نیست. توسعه تکنولوژی و شبکه های اجتماعی، باعث شده جامعه ایران متکثر شده و دیگر سلایق و علایق مردم را تحت یک چارچوب و قالب از پیش معین شده نتوان دسته بندی کرد. اما باز هم یک سوال مهم باقی می ماند. چرا از بین این همه آدم، تتلو با ویژگی های خاصش این قدر محبوب شده است؟

عباس کاظمی در کتاب امر روزمره در جامعه پساانقلابی، در مورد تولد اخلاق مصرفی در طبقه متوسط صحبت می نماید و می گوید: مصرف در جوامعی که هنوز برم بنای شباهت پذیری سنتی یا ایدئولوژیک استوارند، زمینه تفرد و تفاوت را ایجاد می نماید...در جامعه ایران هر قدر مصرف بین مردم گسترش یافت، آن ها متفرق و متنوع شدند. معنای این حرف چیست؟ یعنی این که با گسترش اخلاق مصرفی در میان ما طبقه متوسط، تنوع و تفاوت بین آن ها بیشتر شده است. اما باز هم چرا تتلو این قدر محبوب است؟

کاظمی می نویسد: مصرف نقش دوگانه ای بازی می نماید. ابتدا فرد را متفاوت از شرایط گذشته می نماید، سپس گونه های جدید زیستن را برای او ممکن می نماید، زمینه های ارتباطی جدیدی برای او فراهم می آورد، سبک زندگی و هویت جدیدی برای فرد ایجاد می نماید و در نهایت طبقه متوسط جدید تقویت می شود. ربط این صحبت ها به تتلو چیست؟ تتلو شاید نمادی باشد از امکانِ داشتن سبک زندگی متفاوت در یک جامعه ایدئولوژیک. برای کسی که به دنبال سبک زندگی جدید است و سبک زندگی ایدئولوژیک را نمی پذیرد، تتلو جذابیت دارد چون نماد آشکاری از نافرمانی از این سبک زندگی است و شاید یکی از دلایل استقبال اینستاگرامی ها از او، در کنار سایر دلایل فرهنگی و اجتماعی همین باشد.

نکته آخر آن که اخلاق مصرف، در خیلی از مردم طبقه متوسط وجود دارد فقط نمود متفاوتی دارد. اینستاگرام، آن طور که عباس کاظمی می گوید، محیطی هست که مصرف تظاهری طبقه متوسط را نشان داده که گاهی در قالب نمایش سرمایه های فرهنگی بروز پیدا میکند- کاری که نگارنده و خوانندگان این یادداشت نیز ممکن است انجام دهند. لذا تجلی اخلاق مصرف فقط در میان حامیان تتلو نیست بلکه در افراد متفاوت دیگری نیز می تواند نمود پیدا کند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 447

به "چرا از تتلو در اینستاگرام استقبال می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا از تتلو در اینستاگرام استقبال می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید