چرا ایران از نمایش فیلم های روز دنیا محروم است؟ ، وزارت امور خارجه باید ورود کند

به گزارش مجله فناوری، اکران فیلم های روز خارجی در سینمای کشور ضرورتی است که اکنون یک مانع مرتفع دارد: محدودیت های حقوقی. این محدودیت ها سبب شده تا بسیاری از کمپانی های بزرگ بین المللی به علت تبعات تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، از همکاری با سینمای ایران محروم باشند.

چرا ایران از نمایش فیلم های روز دنیا محروم است؟ ، وزارت امور خارجه باید ورود کند

به گزارش خبرنگاران، اکران فیلم خارجی در سینماهای ایران، مطالبه ای چنددهه ای است؛ عمر این مطالبه به میزان ای زیاد شده که همیشه و با روی کار آمدن رئیس سازمان سینمایی تازه، به عنوان یکی از اولویت های کاری وی مطرح می گردد. جالب آن که این مطالبه، مورد وفاق جمع کثیری از سینماگران و حتی مدیران سینمایی کشور نیز است اما با این وجود، این اتفاق هنوز در سینمای ایران عملیاتی نشده است.

زمانی که محمد خزاعی بر کرسی ریاست سازمان سینمایی کشور تکیه زد، اکران فیلم های خارجی، به عنوان یکی از مطالبات اصلی مطرح شد. دی سال گذشته بود که خزاعی اعلام نمود اکران فیلم های خارجی، در دستور کار سازمان سینمایی قرار گرفته است. اواخر اردیبهشت سال جاری نیز اعلام شد که با آئین نامه اکران فیلم خارجی موافقت شده است.

با اعلام رسمی این خبر، امیدواری بسیاری به وجود آمد تا علاقمندان به سینما، به مانند مردم بسیاری از کشورها، از نعمت تماشای فیلم های دنیای به صورت همزمان بهره مند شوند اما امروز که 3 ماه از تاریخ موافقت می گذرد، هیچ خبری از اکران خارجی نیست.

اگر بدنه سینمایی دولت نتواند گشایشی در مسیر اکران فیلم خارجی صورت دهد باید از وزارت امور خارجه یاری گرفت تا زمینه اکران با تاخیر کمتر محصولات باکیفیت سینمای روز دنیا را فراهم آوردخبرنگار ایرنا به اطلاعاتی دست یافته که نشان می دهد بخش عمده ای از مسئولیت یافتن فیلم خارجی برای نمایش در سینماهای کشور، به بخش خصوصی سپرده شده است.

تصمیمی که به درستی اجرا شده است اما در این مسیر، 2 اشکال مهم وجود دارد: نخست آن که بخش خصوصی به واسطه اکران ناموفق فیلم هندی آر. آر. آر که سال گذشته در سینماهای کشور رقم خورد، تاحدودی نگران است و ریسک رایزنی برای فیلم تازه را به جان نمی خرد.

در وهله دوم، کمپانی هایی هستند که از تبعات واگذاری فیلم به بخش خصوصی هراس دارند. 6 کمپانی اصلی که از ابتدا معین بود همکاری هایی با سینمای ایران ندارند اما این امیدواری وجود داشت که کمپانی های کمتر شناخته شده آمریکایی و حتی شرکت هایی اروپایی، به چنین پیشنهادی روی خوش نشان داده و همکاری های ولو محدودی با بخش خصوصی ایران انجام دهند. اما گویا این کمپانی ها نیز از همکاری با سینمای ایران، در هراس بوده و چنین ریسکی را انجام نمی دهند.

حالا اما در شرایطی که امیدها برای نتیجه بخش شدن رایزنی بخش خصوصی درباره اکران فیلم خارجی، تاحدودی رنگ باخته است، مشورت هایی با بنیاد سینمایی فارابی و سینماشهر اجرا شده تا بخش دولتی، با تجربیات و راه چارههای خود، زمینه تسهیل نمایش فیلم خارجی در سینماهای کشور را فراهم کند. اتفاقی که باید منتظر بود و دید که نتیجه آن طی ماه های آینده، به چه نقطه ای ختم خواهد شد.

این دیپلماسی است که مشخص می نماید محصولات خارجی، تحت چه شرایطی و چگونه به روی پرده سینماهای کشور بروند حتی اگر بدنه سینمایی دولت نیز نتواند در این مسیر، گره گشایی صورت دهد، باید به فکر برنامه بعدی رسیدن به این هدف بود. در برنامه ثانویه، طبیعتا نمی توان امیدی به اکران همزمان فیلم های روز دنیا در سینماهای کشور داشت و در دو مسیر، باید به نمایش فیلم های چند ماه قبل سینماهای دنیا و یا پخش همزمان آثار آسیایی دل بست که این امکان نیز برای علاقمندان به سینمای دنیا، چندان رضایت بخش نیست.

بنابراین بر روی کاغذ، راه چاره دیگری باقی نمی ماند مگر استمداد از وزارت امور خارجه تا با رایزنی های گسترده خود، زمینه اکران با تاخیر کمتر محصولات باکیفیت سینمای روز دنیا را فراهم آورد. در چنین شرایطی، مقوله سانسور، مشکل چندان بزرگی در مسیر نمایش آثار خارجی نیست و این دیپلماسی است که مشخص می نماید محصولات خارجی، تحت چه شرایطی و چگونه به روی پرده سینماهای کشور بروند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1402 بروزرسانی: 22 مرداد 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1786

به "چرا ایران از نمایش فیلم های روز دنیا محروم است؟ ، وزارت امور خارجه باید ورود کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ایران از نمایش فیلم های روز دنیا محروم است؟ ، وزارت امور خارجه باید ورود کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید