چرا ساخت نهضت ملی مسکن به کندی پیش می رود؟ ، هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی

به گزارش مجله فناوری، رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به این که قیمت ساخت نهضت ملی مسکن واقعی نیست، گفت: قیمت کنونی ساخت برای سازندگان صرفه مالی ندارد.

چرا ساخت نهضت ملی مسکن به کندی پیش می رود؟ ، هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی

به گزارش خبرنگاران، سیدمحمد مرتضوی اظهار کرد: در بحث نهضت ملی مسکن قیمت ساخت هرمترمربع 4.5 میلیون تومان است، دولت قیمت را ثابت نگه داشته است و تا امروز هم خبری در رابطه با افزایش این قیمت نشنیده ایم.

وی ادامه داد: آیا سازنده ای زیر بار این قیمت رفته است؟ سازندگان مسکن با این قیمت قرارداد امضا نمی کنند.

مرتضوی اضافه نمود: در شهرهای تازه قراردادهایی را پیشنهاد می دهد و همکاران ما می گویند می خواهیم برویم قرارداد امضا کنیم که فعلاًً با این قیمت به جایی نرسیده است.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با اشاره به اظهارات مدیرعامل شرکت عمران شهرهای تازه ایران در خصوص هزینه 7 میلیون تومانی ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن، گفت: دولت باید در شهرهای تازه اعلام کند که می خواهیم مسکن را متری مثلا 7 میلیون تومان بسازیم، سازنده ها، انبوه سازان، توسعه گران و علاقه مندان بیایند با این قیمت قرارداد امضا کنیم.

مرتضوی اضافه نمود: قیمت 4.5 میلیون تومان بر اساس شاخص های سه ماهه سوم سال 1400 محاسبه شده است. شاید یک سری قراردادهایی بر مبنای سه ماهه سوم 1401 امضا شده باشد که قطعاً روی 4.5 میلیون تومان تاثیرگذار بوده و قیمت ساخت افزایش یافته است.

وی با اشاره به این که با محاسبه شاخص تعدیل قیمت ساخت به حدود 5.6 میلیون تومان افزایش می یابد، اظهار کرد: این قیمت برای سازندگان صرفه ندارد. وقتی کارخانه فولاد قیمت را 2 برابر می کند هیچگاه نمی توان از سازنده مسکن انتظار داشت قیمت را ثابت نگه دارد چون فولاد خریداری می کند. سازنده این افزایش قیمت را در محاسباتش اعمال می کند و امروز یا فردا خودش را به روز خواهد کرد.

وی تاکید کرد: در صورت تعدیل واقعی قیمت ها، ساخت و ساز پروژه های نهضت ملی مسکن سرعت می گیرد.

ساخت نهضت ملی مسکن با قیمت 7.5 میلیون تومانی

آذرماه سال گذشته حمیدرضا سهرابی، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن در منطقه ها شهری را حدود 7.5 میلیون تومان برای ساختمان های 4 تا 5 طبقه اعلام کرده و گفته بود: در بخش مسکن روستایی که مردم آن را می سازند هزینه ساخت یک واحد یک طبقه به ازای هر متر 5.5 تا 6 میلیون تومان است.

وی اضافه نمود: در منطقه ها شهری نیز ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن به صورت یک و دو طبقه همین قیمت است.

بهمن سال 1401 نیز علیرضا جعفری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای تازه ایران با اشاره به این که برای ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن 2 رویکرد داریم، گفته بود: یکی ساختمان های ویلایی یک طبقه است و دیگری در قالب ساختمان های 4 تا 7 طبقه. در رویکرد اول زمین را در سراسر کشور به مردم واگذار می کنیم و آنها با استفاده از تسهیلات اقدام به ساخت و ساز واحد مسکونی می کنند.

وی اضافه نمود: بر این اساس تا مرحله سفتکاری و اتمام نما برآوردهای ما 3 میلیون و 950 هزار تومان است. این واحدها باید در بازه زمانی کمتر 12 ماه بدون مشاعات و هزینه های مربوط به آسانسور و ... ساخته می شود.

وی شرح داد: در شهرهایی که متقاضی زیاد است و زمین کم، ساختمان های 4 و 7 طبقه ساخته می شود قراردادها بر اساس هر مترمربع 4.5 میلیون تومان سال 1400 و ضریب تعدیل سه ماهه سوم سال 1400 محاسبه می شود. از سوی دیگر با توجه به این که ضریب تعدیل سال 1401 عددی که الان ملاک عمل است حدود 7 میلیون تومان است. امیدواریم با صرفه جویی در مقیاس در حوزه پیمانکاران گرید یک بتوانیم مدیریت هزینه را در پروژه های نهضت ملی مسکن داشته باشیم و در رنج 7 میلیون تومان واحدها را بسازیم.

قیمت 10 میلیون تومانی هزینه ساخت

این در حالی است که 19 فروردین امسال رئیس بنیاد مسکن با تشریح اقدامات اجرا شده برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن گفته بود: هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی در بافت فرسوده شهر تهران حدود 10 میلیون تومان برای ساختمان های 4 تا 5 طبقه است.

اکبر نیکزاد اضافه نمود: سال گذشته در قم واحدهای نهضت ملی مسکن با قیمت تمام شده 6 میلیون تومان ساخته شده که قیمت همان واحدها امروز هر مترمربع 24 تا 25 میلیون تومان است.

به نظر می رسد یکی از مسائلی که روند ساخت و ساز پروژه های نهضت ملی مسکن را تحت تاثیر قرار داده عدم هم خوانی قیمت ساخت با واقعیت های موجود در اقتصاد کشور است. همانگونه که اشاره شد در حالت خوشبینانه میانه قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در زمان حاضر بالای 8 میلیون تومان است، یعنی 2 برابر قیمت کنونی.

از این رو تتازهنظر در قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن می تواند سرعت ساخت و ساز را افزایش دهد؛ اقدامی که دولت می تواند آنرا از طریق افزایش سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن عملیاتی کند البته به این شرط که مابه التفاوت سود این وام را از طریق یارانه تامین کند تا به متقاضیان تحت فشار قرار نگیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 فروردین 1402 بروزرسانی: 29 فروردین 1402 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1740

به "چرا ساخت نهضت ملی مسکن به کندی پیش می رود؟ ، هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ساخت نهضت ملی مسکن به کندی پیش می رود؟ ، هزینه ساخت هر مترمربع واحد مسکونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید