چرا قلعه نویی، فردوسی پور را بی وجدان می نامد؟

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران: داستان دلخوری امیر قلعه نویی سرمربی این روز های سپاهان با عادل فردوسی پور، مجری سابق برنامه نود ریشه ای دیرینه دارد؛ این دلخوری تقریبا به 14 سال قبل برمی شود؛ دقیق تر، به سال 1385 که برانکو از تیم ملی ایران رفت و امیر قلعه نویی جایگزین او شد.

چرا قلعه نویی، فردوسی پور را بی وجدان می نامد؟

قلعه نویی وظیفه داشت تیم را مهیای حضور در جام ملت های آسیا 2007 کند.

او با انجام چندبازی محبت آمیز به مرحله انتخابی آن رقابت ها رسید و پیروز شد بدون شکست، با 4 برد و 2 تساوی تیم ملی را به جام ملت های آسیا برساند.

به گزارش خبرنگاران؛ در مرحله گروهی آن رقابت ها، تیم ملی با قلعه نویی در گروهی که ازبکستان و چین حضور داشتند با 7 امتیاز به عنوان صدرنشین صعود کرد و در یک چهارم نهایی به مصاف تیم کره جنوبی رفت. بازی در آن ملاقات با وجود نمایش معقول از سوی ایران گلی دربر نداشت تا بعد از وقت های اضافه کار به ضربات پنالتی بکشد. در ضربات پنالتی ایران با ضربه ای که مهدی مهدوی کیا به هدر داد، به کره جنوبی باخت و از گردونه رقابت ها کنار رفت.

بعد از آن مسابقه، عادل فردوسی پور در برنامه نود در حضور چند کارشناس از سبک بازی تیم ملی تحت راهنمایی امیر قلعه نویی انتقاد شدیدی داشت و دست آخر هم فضا به سمتی رفت که عذر قلعه نویی را در تیم ملی خواستند.

قلعه نویی در حضور کوتاه مدتش به عنوان سرمربی تیم ملی بدون اینکه شکستی در بازی های رسمی داشته باشد از کار برکنار شد و بعد از آن همیشه از آن برنامه نود به عنوان دادگاه یک طرفه نام می برد. او معتقد بود عادل، عدالت را رعایت ننموده است.

با آمدن کی روش و حمایت های همه جانبه عادل فردوسی پور از این مربی پرتغالی، حسرت قلعه نویی بیشتر شد، چون اعتقاد داشت عادل از کی روشی که در جام ملت ها تیم ملی را حذف نموده بود یک قهرمان ساخته، ولی هرگز کوچکترین حمایتی از خودش نداشته است.

این موضوع، امروز دوباره در گفت و گوی قلعه نویی با روزنامه فرهیختگان مطرح شده است؛ جایی که امیر نشان داد هنوز دل پری از آن برنامه مذکور دارد. در بخشی از این مصاحبه، امیر قلعه نویی در واکنش به اینکه چرا اخیر راهنمایی تیم ملی را به عهده نگرفته بدون اینکه اسمی از عادل ببرد، با دادن کد می گوید: من به هرحال تحت قرارداد باشگاه بودم هرچند می توانستم سپاهان را رها کنم و به تیم ملی بروم، اما در شأن و شخصیت خودم نمی دیدم که این کار را انجام دهم. شاید بعضی آدم ها برای رسیدن به اهدافشان، دست به هر کاری بزنند که اتفاقا یک نفر هست برای اینکه صندلیی پیدا کند هرکاری می نماید، اما من چنین آدمی نیستم. به هرحال خیلی منطقی با این قضیه برخورد کردم. خیلی هم دوست داشتم به مملکت یاری کنم. حالا شانس ما بود که این اتفاق نیفتاد مثل دفعه قبل که در بدترین شرایط تاریخ فوتبال ایران سرمربی تیم ملی شدم که بدون باخت و شکست دادگاهی مان کردند و این بار هم شرایط با اینکه شرایط خوبی نبود، اما می توانستم به تیم ملی یاری کنم.

به گزارش خبرنگاران، قلعه نویی در پاسخ به اینکه چه کسانی و چرا این رفتار را با شما کردند هم می گوید: در هر صورت آن دادگاه و رفتاری که با من شد ماحصل تفکرات یک سری آدم ها بود به خصوص یک نفر که می خواست یک فضایی به وجود بیاورد که ما از استقلال دور شویم، چون با حضور من در استقلال خیلی ها به اهداف شان نمی رسیدند.

شما سر همه را کلاه بگذارید، نمی توانید سر خدا را هم کلاه بگذارید و باید در دادگاه الهی بابت اعمال تان جواب پس دهید. هر کاری کنیم درنهایت باید در یک فضای یک متر و نیمی بخوابیم و براساس اعمال مان در عالم برزخ و هم در روز محشر صندلی مان معین می گردد؛ دیگر این موضوع را که همه قبول دارند. در آن موقع آدم هایی بودند که اول می خواستند مرا از استقلال دور نمایند و دوم اینکه در تیم ملی به من ضربه بزنند. آن موقع هم قدرت داشتند و هم میکروفن و هم قلم. در واقع هفت هشت ده نفر بودند که باید یک روز در دادگاه الهی جواب پس بدهند. هرچند بعید است اصلا آن ها به این مسائل اعتقادی داشته باشد. اما این مسائل وجود دارد و باید یک روزی هم جواب پس داد. برای حضور در تیم ملی در این سری هم با دوستان در هیات مدیره سپاهان صحبت کردم و درنهایت براساس تعهدی که داشتیم کارمان را انجام دادیم، شاید در جهان کسی این کار را نکند، چون هر مربی دوست دارد به تیم ملی کشورش یاری کند. الان هم برای اسکوچیچ بهترین ها را آرزو می کنم و ان شاءالله پیروز باشد.

او البته نتوانست دلخوری اش را پنهان کند. شما ببینید همه چیزی که خدا به انسان می دهد را خودش می گیرد به جز یک چیز و آن هم اعمال انسان است و ما باید با اعمال مان حساب کتاب پس بدهیم. آن آدم هایی که در آن سال ها آن کار ها را کردند یقینا عاقبت شان را هم می بینند، چون به هر حال بخشی از دار مکافات در همین جهانست و اگر خیلی زرنگ باشند و در این جهان به مکافات نرسند در آن جهان باید در محضر خدا حساب کتاب الهی پس بدهند البته این قضیه شامل همه انسان ها ازجمله خود من هم می گردد و همه یک روز در دادگاه الهی باید سوال و جواب پس بدهیم.

دوستان در این چند سال به من خیلی بد کردند در صورتی که برنامه هایی که ما داشتیم و شرایطی که به وجود آوردیم تیم ملی را راه اندازی کردیم و برنامه های مفصلی را تدارک دیدیم، اما آقایان جلسات هفتگی و میکروفن و قلم داشتند. ما در بازی با کره جنوبی در بدترین شرایط آب و هوایی که سیل به راه افتاد، بهترین بازی را انجام دادیم. در آن دو ساعت بازی که زمین پر از آب شده بود حسن رودباریان حتی به زمین هم نخورد و می توانستیم در 90 دقیقه یا 120 دقیقه بازی را ببریم که کار به ضربات پنالتی کشید و همه می دانند ضربات پنالتی شانس است و جالب که مهدوی کیا اولین پنالتی عمرش را در ضربات پنالتی خراب کرد، اما به این مسائل کاری ندارم و عجیب اینکه همان آدم هایی که ما را دادگاهی کردند در دوره بعدی که مربی شان در همان مرحله و مقابل کره جنوبی حذف شده بود، او را قهرمان ملی خطاب کردند.

این خیلی جالب است که ما در بدترین شرایط تاریخ فوتبال که فدراسیون فوتبال مسئول نداشت و تعلیق شده بود و بعد دو گروه سیاسی به جان هم افتادند چنین نتایجی را به دست آوردیم، اما ما را دادگاهی کردند، ولی چهار سال بعد با آن همه هزینه، در همان مرحله حذف شدند و مربی را قهرمان ملی کردند؛ بعد به نظر شما این آدم ها وجدان دارند؟ به نظر من که چیزی به نام وجدان و حتی خدا را نمی شناسند که این کار ها را می نمایند؛ یکی را دادگاهی نموده و یکی را قهرمان ملی. ما در بدترین شرایط به مملکت خدمت کردیم و یکی دیگر در بهترین شرایط که حتی رئیس جمهور هم پای کار آمد در همان دور حذف شدند، اما او را تا حد قهرمان بالا می برند، ما باب میل آقایان نبودیم و آن بلا را سر من آوردند و یک روز باید جواب پس بدهند، دیر و زود دارد، اما دادگاه الهی سوخت و سوز ندارد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 559

به "چرا قلعه نویی، فردوسی پور را بی وجدان می نامد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا قلعه نویی، فردوسی پور را بی وجدان می نامد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید