از سیر تا شکلات؛ پیشنهاد های تغذیه ای برای مواجهه با آلاینده ها

به گزارش مجله فناوری، یک متخصص تغذیه گفت: افرادی که رژیم غذایی کمتر مغذی دارند بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های مزمن قرار دارند و اگر این افراد در معرض آلودگی هوا نیز قرار بگیرند شدت این بیماری های مزمن در بدن آن ها بیشتر خواهد شد.

از سیر تا شکلات؛ پیشنهاد های تغذیه ای برای مواجهه با آلاینده ها

دکتر سیما جعفری راد در گفتگو با ایسنا اظهار کرد: در دنیای امروز آلاینده های زیادی در اطراف ما وجود دارند که از مهم ترین این آلاینده ها، آلاینده های ناشی از نفت، سوخت های فسیلی و صنایع پتروشیمی است.

وی اضافه نمود: ترکیباتی مانند NO 2، SO 2، H 2 S، منوکسیدکربن و ترکیبات آلی فعال می توانند باعث ایجاد بیماری های مزمنی مانند سرطان شوند و به همین دلیل باید تا حدامکان کمتر در معرض این آلاینده ها قرار بگیریم و یا در شرایط مواجهه با این آلاینده ها، راه حل هایی در پیش بگیریم تا ضرر آلاینده ها بر بدن را به حداقل برسانیم.

این متخصص تغذیه با اشاره به آثار قرار گرفتن در معرض آلاینده ها گفت: بروز واکنش های التهابی در ریه، اختلالات تنفسی، تأثیر منفی بر قلب و عروق، افزایش دارو های مصرفی و در نتیجه افزایش خطر مرگ و میر از آثار کوتاه مدت قرار گرفتن در معرض آلاینده ها هستند بنابراین باید به این موضوع توجه جدی شود که برای حفظ سلامتی کمتر در معرض آلاینده ها قرار بگیریم.

وی اضافه نمود: نکته قابل توجه این است که تأثیر آلاینده ها بر سلامت افراد از جهت های مختلفی انجام می شود؛ این جهت ها شامل جهت های التهابی و استرس اکسیداتیو هستند. فعالیت این جهت ها می تواند باعث تغییر عملکرد سیستم عصبی اتونوم شود. تغییر سیستم عصبی اتونوم می تواند بیماری های قلبی و مرگ و میر ناشی از این بیماری ها را نیز افزایش دهد، بنابراین اگر در محیطی زندگی می کنیم که زیاد در معرض مواجهه با آلاینده ها هستیم باید از راه حل هایی استفاده کنیم تا از سلامت خودمان محافظت کنیم.

غذایی که می خوریم می تواند بدن ما را در برابر آلاینده ها مقاوم کند

جعفری راد گفت: فواید رژیم غذایی سالم برای ارتقای سلامت ما و کاهش خطر بیماری های مزمن مشخص شده است؛ افرادی که رژیم غذایی کمتر مغذی دارند بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های مزمن قرار دارند و اگر این افراد در معرض آلودگی هوا نیز قرار بگیرند شدت این بیماری های مزمن نیز با تحریک جهت های التهابی و استرس اکسیداتیو در بدن آن ها بیشتر می شود.

وی با اشاره به ویژگی های رژیم غذایی مناسب در مواجهه با آلاینده ها گفت: بهتر است افراد کالری دریافتی خود را با نوع فعالیت بدنی شان متعادل کنند؛ مصرف فیبر، ماهی، میوه و سبزیجات را افزایش دهند و مصرف نمک، قند های اضافی و چربی های اشباع شده را در رژیم غذایی خود محدود کنند.

این متخصص تغذیه اضافه نمود: این تغییر رفتار های غذایی ممکن است برای بسیاری از افراد سخت باشد، اما باید تلاش کنند با توجه به شرایط محیطی که در آن زندگی می کنند رژیم غذایی خود را به سمت سالمتر شدن پیش ببرند.

ترکیبات ارتقاءدهنده سلامت

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیان نمود: برخی از ترکیبات موجود در برخی مواد غذایی، ترکیبات ارتقاءدهنده سلامت هستند، از جمله ترکیباتی مانند فیتونوترینت ها (مواد مغذی گیاهی) که مولکول های شیمیایی هستند که در مواد غذایی گیاهی یافت می شوند. در حقیقت این ترکیبات متفاوت از ویتامین ها هستند و بدن ما نیازی ندارد که مانند ویتامین ها به طور روزانه آن ها را دریافت کند، اما اگر این ترکیبات را در رژیم غذایی خود داشته باشیم باعث ارتقاء و افزایش سطح سلامت ما خواهند شد.

وی اضافه نمود: بسیاری از ترکیبات آنتی اکسیدانی در گروه فیتونوترینت ها قرار می گیرند و به عبارتی گیاهان این فیتونوترینت ها را برای خود می سازند تا آن ها را از بیماری ها و شرایط مضر محافظت کنند.

جعفری راد گفت: به همین دلیل یعنی ویژگی محافظتی که این ترکیبات دارند مصرف آن ها برای ارتقاء سلامت ما مؤثر است. فیتونوترینت ها می توانند ترکیبات اکسیدانی و رادیکال های آزاد را از بین ببرند و اثر آن ها را بر مولکول های آلی بدن ما به حداقل برسانند و از این طریق مقاومت بدن را در برابر برخی مواد شیمیایی مضر و آلاینده ها بالا ببرند.

وی اضافه نمود: فیتونوترینت هایی که در رژیم غذایی انسان وجود دارند بسیار متنوع اند؛ مانند کاروتنوئیدها، فلاونوئیدها، فیتواستروژن ها و الاژیک اسید که از مهم ترین فیتونوترینت ها هستند. این ترکیبات در مواد غذایی گیاهی متعددی دیده می شوند. کاروتنوئید ها به ترکیبات مختلفی تقسیم می شوند مانند بتاکاروتن، آلفاکاروتن، لوتئین و لیکوپن که این ها را می توانیم در محصولات گیاهی مانند کدو حلوایی، هویج، اسفناج و گوجه فرنگی پیدا کنیم و هر چه این محصولات گیاهی رنگ بیشتری داشته باشند، محتوای کاروتنوئیدی بیشتری نیز دارند.

این متخصص تغذیه گفت: انواع دیگر فیتونوترینت ها را نیز می توان در محصولات گیاهی دیگری مانند چای سبز، قهوه، شکلات تلخ، پیاز، سیب، گریپ فروت، زنجبیل، توت فرنگی، تمشک، انواع بری ها، انواع خانواده کلم و میوه هایی مانند انار و انگور و آجیل هایی مثل گردو و پسته یافت کنیم.

وی اضافه نمود: فیتواستروژن ها نیز در برخی ترکیبات غذایی مثل سویا، کلم بروکلی، قهوه و حبوبات وجود دارند و می توانند عملکرد استروژن را در بدن ما تقلید کنند.

این متخصص تغذیه در ادامه بیان نمود: بسیاری از فیتونوترینت ها در پوست گیاهان متمرکز شده اند و باعث شده اند تا به آن گیاه عطر و طعم و رنگ بدهند. شرایط پخت و پز می تواند روی ویتامین ها تأثیر بگذارد و مقدار آن ها را کاهش دهد، اما برخلاف آن، بسیاری از مواقع مقدار فیتونوترینت ها در طول مراحل آماده سازی و پخت وپز تغییر نمی کند و در برخی از آن ها مثل لیکوپن که در گوجه فرنگی وجود دارد، مقدار دسترسی بدن به آن حتی افزایش می یابد؛ یعنی پخت گوجه فرنگی باعث دسترسی بیشتر بدن به لیکوپن می شود و یا سیر و پیاز زمانی که خُرد می شوند فیتونوترینت های بیشتری آزاد می کنند.

وی در خاتمه گفت: به طور کلی در زمان مواجهه با آلاینده ها استفاده از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزی ها، افزایش مصرف آب و مایعات و همچنین افزایش مصرف لبنیات کم چرب توصیه می شود. این ترکیبات در کنار هم می توانند زمانی که آلودگی در مقدار حداکثری خود قرار گرفته است بدن را در برابر آلاینده ها محافظت کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1612

به "از سیر تا شکلات؛ پیشنهاد های تغذیه ای برای مواجهه با آلاینده ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سیر تا شکلات؛ پیشنهاد های تغذیه ای برای مواجهه با آلاینده ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید