تمدید اتوماتیک اجاره نامه ها با مصوبه افزایش 25 درصدی اجاره بها ، شروط 3 گانه اجرای مصوبه

به گزارش مجله فناوری، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با اشاره به شروط سه گانه مصوبه افزایش اجاره بها گفت: تمام اجاره نامه هایی که تاریخ سررسید آن ها رسیده است از امروز با صدور مصوبه جدید و میزان افزایش اجاره بهای مصوب، اتوماتیک تمدید می شوند.

تمدید اتوماتیک اجاره نامه ها با مصوبه افزایش 25 درصدی اجاره بها ، شروط 3 گانه اجرای مصوبه

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: تمام اجاره نامه هایی که تاریخ سررسید آن ها رسیده است از امروز با صدور مصوبه جدید و میزان افزایش اجاره بهای مصوب، اتوماتیک تمدید می شوند.

محمودزاده اضافه نمود: بر اساس مصوبه ای که امروز صادر و ابلاغ شد سقف افزایش اجاره بها یا رهن در شهر های مختلف اعلام شد.

وی با اشاره به حدود هزار و 300 شهر در کشور گفت: افزایش اجاره بها و رهن در تهران 25 درصد، 7 کلانشهر بالای یک میلیون نفر جمعیت 20 درصد و مابقی شهر ها 15 درصد، قانونی است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در ادامه توضیح داد: این مصوبه دارای چند شرط (الزام) است شرط اول اینکه مستأجر در دوره اجاره فعلی به تعهدات خود عمل نموده باشد و مستأجری که موجب ضرر و زیان مالک شده باشد مشمول این تمدید نمی گردد و همچنین در صورتیکه مالک در دوره اجاره، قصد فروش رسمی ملک را داشته باشد مستأجر باید در مدت دو ماه، ملک را تخلیه کند و شرط آخر اینکه مستأجر سقف اجاره ای که مشخص شده است را قبول نکند که این شروط، مشمول این مصوبه نیست.

وی درباره قرارداد های اجاره ای که بدون کد رهگیری هستند نیز گفت: در سال 88 هیأت دولت وقت مصوبه الزام کد رهگیری را تصویب کرد که یک ابزاری بود برای کنترل بازار هم از نظر قیمت و هم از لحاظ بورس بازی مسکن در کشور که دیوان عدالت اداری یک بند این مصوبه را دارای ایراد قانونی دانست و در سال 94 بخش الزام کد رهگیری را ابطال کرد.

محمودزاده توضیح داد: امروز با این مصوبه قانونی تمام معاملات اعم از اجاره، خرید، فروش، رهن و هر نوع مبایعه نامه ای صرفاً باید به وسیله کد رهگیری انجام گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: ما همزمان در سامانه اسکان املاک فعال هستیم و به زودی واحد های خالی شناسایی می شوند و این کد رهگیری برای شناسایی واحد هایی است که مستأجران در آنجا زندگی می نمایند.

وی گفت: قرارداد ها برای یک سال با ارقام افزایشی جدید تمدید می گردد و بر اساس مصوبه تا زمانی که شرایط کرونا در کشور وجود دارد ادامه خواهد داشت و تا 3 ماه بعد از آن هم اجرایی می گردد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه نمود: این مصوبه برای آرام کردن فضای روانی در بازار اجاره بسیار مؤثر است به ویژه در کلانشهر ها که در حال حاضر در 7 شهر کشور که نرخ اجاره نشینی در آنجا بالای 45 درصد است.

محمودزاده درباره تسهیلات برای اجاره نیز گفت: این موضوع به همراه تأمین اقتصادی طرح مسکن هم از نظر ساخت و یا اجاره به وسیله معاون اول ریاست جمهوری به بانک مرکزی محول شده که بانک مرکزی مسئول ارائه این بسته اقتصادی شده و در 10 روز گذشته جلساتی با موضوع بانک مرکزی برگزار شده است و امیدواریم در هفته آینده پیشنهاد های خود را ارائه کند و مصوبات اخذ گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 593

به "تمدید اتوماتیک اجاره نامه ها با مصوبه افزایش 25 درصدی اجاره بها ، شروط 3 گانه اجرای مصوبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید اتوماتیک اجاره نامه ها با مصوبه افزایش 25 درصدی اجاره بها ، شروط 3 گانه اجرای مصوبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید