خبرنگاران فراوری 107 میلیون نشاء و قلمه گل زینتی در استان مرکزی هدفگذاری شد

به گزارش مجله فناوری، اراک - خبرنگاران - مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: فراوری 107 میلیون نشاء و قلمه گل های زینتی در سال زراهی جاری در سطح گلخانه های این استان هدفگذاری شد.

خبرنگاران فراوری 107 میلیون نشاء و قلمه گل زینتی در استان مرکزی هدفگذاری شد

علی اصغر زارعی روز چهارشنبه در گفت و گو با مجله فناوری اضافه کرد: فراوری نشاء و قلمه گل های زینتی در استان مرکزی با بهره برداری از گلخانه تکثیر گل های زینتی در زمینی به مساحت 2 هکتار و با اعتباری بالغ بر 200 میلیارد ریال از بهمن ماه سال جاری شروع می گردد.

وی ادامه داد: اکنون اغلب بذر و قلمه گل های زینتی به کشور وارد می گردد که با بهره برداری از این واحد گلخانه ای علاوه بر تامین نشاء و قلمه گل های زینتی مورد احتیاج فراوریکنندگان استان، زمینه تامین احتیاج سایر استان های کشور به این داشته کشاورزی فراهم می گردد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اعلام کرد: عملیات اجرایی طرح گلخانه تکثیر گل های زینتی شهرستان محلات با 40 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و اکنون تمامی تجهیزات و دستگاه های مورد احتیاج اجرای این طرح خریداری شده است.

زارعی اضافه کرد: با بهره برداری از این طرح بذر گیاهان زینتی به استان مرکزی وارد و پس از تکثیر در اختیاران فراوری کنندگان قرار می گیرد.

وی ادامه داد: نشاهایی که در گذشته وارد استان مرکزی شده به وسیله کشت بافت تکثیر و به فراوری انبوه می رسد.

استان مرکزی به عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می گردد و در زمینه تنوع فراوریات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

این استان با وجود صنعتی بودن در زمره 10 استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که 90 هزار بهره بردار شامل 20 درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.

670 هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و 2 دهم درصد فراوریات کشاورزی مازاد بر احتیاج استان به سایر مناطق ارسال می گردد.

این استان رتبه چهارم فراوری بچه ماهی قزل آلا، رتبه اول در تنوع فراوری گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم فراوری گل ها شاخه بریده، رتبه سوم در فراوری گل و گیاهان زینتی، رتبه دوم سطح زیر کشت و فراوری انار کشور، رتبه ششم فراوری پسته، مقام هشتم فراوری گل محمدی، مقام نهم در فراوری انگور، رتبه سوم در فراوری لوبیا و رتبه پنجم در فراوری جو را به خود اختصاص داده است.

استقرار ایستگاه انار ساوه، پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات، ایستگاه ملی تحقیقات لوبیای خمین، وجود شعبه ششم تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، وجود ایستگاه تحقیقات ماهیان زینتی و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی نیز از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی استان مرکزی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 549

به "خبرنگاران فراوری 107 میلیون نشاء و قلمه گل زینتی در استان مرکزی هدفگذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فراوری 107 میلیون نشاء و قلمه گل زینتی در استان مرکزی هدفگذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید