خبرنگاران مجموعه سازه های آبی شوشتر به احترام زمین به خاموشی فرو رفت

به گزارش مجله فناوری، اهواز - خبرنگاران - رییس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر گفت : سازه های آبی شوشتر بزرگترین و کهن ترین مجموعه آبی صنعتی دنیای پیش از انقلاب صنعتی، به مناسبت رویداد ساعت زمین، به مدت یک ساعت خاموش شد.

خبرنگاران مجموعه سازه های آبی شوشتر به احترام زمین به خاموشی فرو رفت

بهروز نجاتی شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اظهار داشت: به مناسبت رویداد جهانی ساعت زمین و به احترام زمین ، شب هفتم فروردین راس ساعت 20:30 سازه های آبی شوشتر به مدت یک ساعت در خاموشی فرو رفت.

وی اضافه کرد: این کار توسط پایگاه سازه های آبی و با هدف معطوف نمودن افکار عمومی به این رویداد مهم جهانی، تلنگری برای توجه و احترام بیشتر به زمین و حیات طبیعی موجود در آن و کمک در جلوگیری از تخریب و تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت های برهم زننده نظام طبیعی آن انجام شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر ادامه داد : این اقدام در صورت فراگیر شدن در بین تمامی خانه ها و اماکن عمومی و خصوصی حتی به مدت چند ثانیه می تواند تاثیر به سزایی در توجه بیشتر به محیط زیست و کاهش مصرف انرژی داشته باشد.

ساعت زمین یک رویداد محیط زیستی جهانی و سازماندهی شده از سوی صندوق جهانی طبیعت است که در آخرین شنبه ماه مارس میلادی به شکل هماهنگ در بیشتر کشورهای جهان و با هدف آگاهی رسانی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به دقت بیشتر و صرفه جویی در مصرف انرژی برگزار می شود و خانواده ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیرضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند و آرمان نخست این اقدام این است که آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان ابقا شود .

سازه های آبی تاریخی شوشتر مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های بزرگ هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان برای بهره گیری بیشتر از آب ساخته شده اند؛ در سفرنامه ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.

آثار باستانی این سازه های آبی ،با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به صورت یکجا به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره 1315 به ثبت رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1085

به "خبرنگاران مجموعه سازه های آبی شوشتر به احترام زمین به خاموشی فرو رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجموعه سازه های آبی شوشتر به احترام زمین به خاموشی فرو رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید