خبرنگاران پیشنهاد ممنوعیت مقطعی صادرات گوجه فرنگی مطرح است

به گزارش مجله فناوری، کرمانشاه- خبرنگاران- مدیرکل مالی استانداری کرمانشاه گفت: پیشنهاد ممنوعیت مقطعی صادرات گوجه فرنگی به منظور تنظیم این محصول در بازار مطرح شده است.

خبرنگاران پیشنهاد ممنوعیت مقطعی صادرات گوجه فرنگی مطرح است

بهزاد باباخانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، اظهارداشت: محصول گوجه فرنگی در مقطعی از پاییز به دلیل اینکه در هیچ جای کشور برداشت نمی گردد در بازار کاهش پیدا نموده که همین موضوع منجر به افزایش قیمت آن می گردد.

وی اضافه کرد: در این مقطع از سال در صورتی که صادرات گوجه به کشورهای اطراف همچنان ادامه پیدا کند، میزان محصول بیش از گذشته در بازار کاهش پیدا خواهد نمود و در نتیجه با افزایش غیرمعقول قیمت این محصول روبه رو خواهیم شد.

مدیرکل مالی استانداری کرمانشاه یادآور شد: به منظور تامین احتیاج بازار، پیشنهاد ممنوعیت مقطعی صادرات این محصول را ارایه نموده ایم که این موضوع امروز در ستاد ملی تنظیم بازار مطرح خواهد شد.

باباخانی به موضوع مسائل صادرنمایندگان گوجه در مرزها اشاره نمود و گفت: به دلیل ظرفیت های محدود صادراتی در مرزها، رانندگان کامیون ها مجبور می شوند برای مدتی در مرز بمانند که همین موضوع منجر به تخریب محصول می گردد.

ازدحام سیب زمینی در مرز

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مسائل پیش آمده برای صادرات سیب زمینی در مرزها نیز اشاره نمود و گفت: اکنون با ازدحام کامیون های سیب زمینی در مرز پرویزخان روبه رو هستیم.

مدیرکل مالی استانداری کرمانشاه شرح داد: دولت عراق اعلام نموده بود که از 25 آبان ماه تعرفه های خود برای واردات سیب زمینی از ایران را کاهش خواهد داد که این موضوع مورد استقبال تجار نهاده شد.

باباخانی شرح داد: بسیاری از تجار برای سود بیشتر و بهره بردن از فرصت برداشت تعرفه ها از چند روز قبل محصولات خود را به مرزها فرستادند که این موضوع منجر به ازدحام سیب زمینی ها در مرز شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت صادرات سیب زمینی در مرز پرویزخان نهایتا روزی 80 کامیون است، اضافه کرد: تنها در شب گذشته 400 کامیون حامل سیب زمینی در مرز پرویزخان معطل شد.

مدیرکل مالی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه تره بار تنها بخشی از محصولات صادراتی ایران به عراق است، گفت: نمی توانیم تمام ظرفیت های صادراتی را تنها به صادرات یک محصول اختصاص دهیم.

حل مشکل صادرات تره بار احتیاج به عزم ملی دارد

باباخانی به راهکارهای پیشنهادی برای حل موضوع صادرات میوه و تره بار اشاره نمود و گفت: باید یک هماهنگی ملی ایجاد گردد تا تجار باتوجه به ظرفیت های صادراتی محصولات خود را به مرزها بفرستند تا از معطلی و تخریب آنها جلوگیری گردد.

وی پیشنهاد حمل یکسره محصول از مبدا به عراق را اظهار داشت و اضافه کرد: تخلیه و بارگیری محصول در پایانه های مرزی منجر به تخریب محصول تره بار و کاهش کیفیت آن می گردد از این رو حمل یکسره می تواند علاوه به افزایش سود صادرات منجر گردد.

مدیرکل مالی استانداری کرمانشاه ادامه داد: هماهنگی های لازم برای حمل یکسره محصول با وزارت راه و شهرسازی و وزارت امور خارجه عراق اجرا شده، اما طرف عراقی تا به امروز تمایلی در این زمینه از خود نشان نداده است.

باباخانی به اهمیت بسته بندی محصولات کشاورزی در مبدا اشاره نمود و گفت: تجار اگر محصولات خود را به صورت بسته بندی شده و یا با استفاده از کامیون های یخچال دار برای صادرات به مرزها ارسال نمایند با کمترین کاهش کیفیت روبه رو می شوند.

وی توسعه زیر ساخت های مرزی را نیز یکی دیگر از راهکارها برای یاری به صادرات میوه و تره بار اظهار داشت و گفت: در صورتی که بتوانیم در مرزها سردخانه و و صنایع بسته بندی ایجاد کنیم از تخریب محصولات کشاورزی در مرزها جلوگیری می گردد.

مدیرکل مالی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه موافقت های لازم برای ارایه تسهیلات در زمینه ایجاد سردخانه و صنایع بسته بندی در مرزها را اخذ نموده ایم، اضافه کرد: فراخوان های لازم برای جذب سرمایه گذار در سه مرحله صادر شده است و افرادی نیز در این زمینه اعلام آمادگی نموده اند.

54 درصد صادرات غیرنفتی ایران به عراق به وسیله مرز رسمی پرویزخان انجام می گردد.

سالانه حدود 400 هزار تن گوجه فرنگی از مزارع استان کرمانشاه فراوری می گردد.

در استان 2 میلیون نفری کرمانشاه حدود 125 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و فراوری سالانه چهار میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 824

به "خبرنگاران پیشنهاد ممنوعیت مقطعی صادرات گوجه فرنگی مطرح است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیشنهاد ممنوعیت مقطعی صادرات گوجه فرنگی مطرح است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید