روایت ظریف از تبعات فاجعه بار اشتباهات محاسباتی ابرقدرت ها

به گزارش مجله فناوری، دومین جلسه گفت وگوهای اینستاگرامی محمدجواد ظریف با موضوع آنالیز ویژگی های دوران گذار و به همت دانشکده مطالعات دنیا دانشگاه تهران برگزار گردید.

روایت ظریف از تبعات فاجعه بار اشتباهات محاسباتی ابرقدرت ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف دانشکده مطالعات دنیا دانشگاه تهران، پنج سخنرانی تخصصی و مجازی را با سخنرانی محمدجواد ظریف، دانشیار گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات دنیا، با عنوان دنیا در حال گذار به طور پخش زنده در اینستاگرام به آدرس [email protected] برگزار می نماید.

وزیر امور خارجه کشورمان در شروع دومین جلسه سخنرانی خود گفت: عظیم ترین مسئله ای که قدرت های عظیم، میانه و حتی منطقه ای را به ارتکاب اشتباهات عظیم واداشته، اشتباهات محاسباتی و سوء تعبیر است. کسانی که می خواستند سریع به نظم دنیای جدید برسند، مرتکب اشتباهات فاجعه باری شدند. احتمالا در آینده ای نزدیک نظم دنیای جدید با قوانین تازه بوجود نیاید. اشتباهات محاسباتی که قدرت های عظیم یا به عبارتی ابرقدرت ها در فرایند نظم نوین دنیای مرتکب شده اند، تبعاتی به مراتب فاجعه بار تر از اشتباهاتی که کشورهای دیگر مرتکب شده اند، به دنبال داشته است.

ظریف ادامه داد: اولین ویژگی دوران گذار مدت زمانی است که این دوران طول می کشد و دومین ویژگی درواقع آشفتگی و تلاطم این دوران است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: بعضی چالش ها را یک کشور به تنهایی و یا حتی بعضی کشورها به همراه یکدیگر نیز نمی توانند حل نمایند. باید پاسخی دنیای برای چنین مشکلاتی یافت گردد؛ به طور مثال فقر یک مشکل دنیای است و عواقب آن نیز دنیای می باشد. هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی آن را بر طرف کند. بیماری ها نیز یک چالش دنیای دیگر هستند. سعدی گفته است چو عضوی به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار. اگر یک شخص در دنیا دچار بیماری گردد، همگی انسان ها دچار مشکل می شوند.

ظریف اضافه نمود: امنیت نیز اکنون دنیای شده است. امنیت یک نفر به امنیت دیگران وابسته است. ناامنی یک نفر می تواند به ناامنی همگی منجر گردد. قبول همین مسئله برای بسیاری از دولت ها سخت است.

وی گفت: در دنیا حال حاضر، ما به پایان بازی مجموع صفر رسیده ایم. بازی مجموع صفر بدین معناست که یکی می تواند در ازای زیان دیگری سود ببرد. بازرتزین نوع بازی مجموع صفر، جنگ است. معنی پیروزی در جنگ این است که یک طرف کمتر از طرف دیگر زیان داده است وگرنه کسی از جنگ سود نمی برد.

ظریف اضافه نمود: در دنیای امروزی کسی پیروز جنگ می گردد؟ معنای پیروزی در جنگ چیست؟ در جنگ یک طرف کمتر از طرف دیگر زیان می دهد. من نمی دانم که آیا معیاری برای سنجش آنکه چه کسی کمتر دچار زیان شده وجود دارد یا نه. ایالات متحده تریلیون ها دلار به جنگ در خاورمیانه تزریق نموده است. آیا پیروز شده است؟

این مقام ارشد وزارت خارجه کشورمان ادامه داد: آمریکا چه چیزی به دست آورده است؟ امنیت؟ آمریکا حال حاضر بیشتر از زمانی که برای ایجاد نظم جدید دنیای خواسته هایش را به دیگر کشورها تحمیل کرد، امنیت دارد؟ آمریکا پس از صرف 7 تریلیون دلار از آمریکای سال 1990 امن تر گشته است؟ آمریکا هر کاری که از سال 1990 انجام داده، برای متداول کردن حاکمیت دنیای این کشور بوده است. اولین قانون تسلط دنیای همانی است که یک کشور ابتدایی نیز برای شهفرایندانش انجام می دهد. این کار چیزی جز برقراری امنیت نیست. آیا حال ایالات متحده از پیش امن تر است؟ صدام حسین باخته است. محمد قذافی باخته است اما آیا ایالات متحده پیروز شده است؟

ظریف توضیح داد: ما باید انتخاب کنیم. ما نمی توانیم بازی مجموع صفر داشته باشیم. شرایط برد و باخت پیش روی ما نیست. ذهنیت جنگ سرد این است که یکی می بازد و یکی برنده می گردد. تمام این ها از این اشتباه غرب و آمریکا نشات می گیرد که گمان می نمایند جنگ سرد را برده اند. اتفاقی که در جنگ سرد افتاد سقوط شوروی بلوک شرق بود. آن ها باختند؛ کسی پیروز نشد. نظام بین الملل ساقط شد که اتفاق بدی نبود. نظام بین الملل پیشین، نظام دنیای عادلانه ای نبود. ما نمی دانیم که نظام بعدی نیز عادلانه تر از نظام پیشینش خواهد بود یا نه. ما تنها می دادیم از زمان سقوط نظام دنیای قبلی، عجله و کوشش برای ساختن دنیا جدید باعث زیان همگی شده است چراکه ذهنیت بازی مجموع صفر ذهنیت حاکم بوده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در آخر گفت: ما باید از بازی مجموع صفر به بازی مجموع مثبت برسیم. مجموع مثبت امکان پذیر است. اگر ما بخواهیم به ازای زیان دیگری، به چیزی دست یابیم، هیچ کس به هیچ چیزی نخواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 654

به "روایت ظریف از تبعات فاجعه بار اشتباهات محاسباتی ابرقدرت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت ظریف از تبعات فاجعه بار اشتباهات محاسباتی ابرقدرت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید