سهم چشمگیر واگذاری های دولت در توسعه بازار سرمایه

به گزارش مجله فناوری، رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: بخش قابل توجهی از واگذاری های دولت طی سال های گذشته به وسیله بازار سرمایه اجرا شده که نشان می دهد عرضه های دولتی، سهم زیادی در توسعه این بازار داشته است.

سهم چشمگیر واگذاری های دولت در توسعه بازار سرمایه

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه طراحی بروشور سه لت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش گروه مالی مجله فناوری به نقل از سازمان خصوصی سازی، علیرضا صالح در نخستین نشست هم اندیشی برنامه های سازمان خصوصی سازی در سال 1399 که با حضور بعضی از صاحبنظران مالی و اساتید اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی با هدف تشریح و تدوین برنامه واگذاری های دولت در سال آینده در محل این سازمان برگزار گردید، گفت: در چند ماه گذشته واگذاری های اجرا شده توسط سازمان خصوصی سازی در سال های گذشته را آسیب شناسی کردیم تا بر این اساس بتوانیم با برطرف مسائل و موانع موجود، فرایند خصوصی سازی را با شتاب بیشتر و در جهت درست تری دنبال کنیم.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: زمانی که فرایند خصوصی سازی را در کشور آسیب شناسی می کنیم متوجه این موضوع می شویم که در بعضی موارد زنجیره فراوری با واگذاری های اجرا شده از میان رفته است. در این راستا راه حل هایی را دنبال می کنیم که به جای فروش یکی از شرکتها، شرکت مادر تخصصی آن را در بازار سرمایه پذیرش و واگذار کنیم.

وی افزود: با عرضه اولیه 5 درصد سهام یک شرکت مادر تخصصی با حجم زیادی از دارایی ها، هم کشف قیمت صورت می گیرد و هم این که مردم را در مدیریت و ترکیب سهامداری این شرکت سهیم می کنیم. ضمن این که با عرضه سهام این شرکت در بورس، مدیران آن ملزم به ارائه گزارشات دوره ای می شوند که این کار به شفافیت بیشتر شرکت ها نیز یاری خواهد نمود.

صالح ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که برای سال آینده در راستای واگذاری ها مدنظر داریم این است که به جای واگذاری شرکت های زیرمجموعه، شرکت مادر تخصصی را واگذار کنیم.

وی گفت: با این کار مقاومت های موجود بر سر راه واگذاری ها را از بین خواهیم برد و حتی با این کار می توان بعضی از شرکت های گروه 3 واگذاری ها را نیز عرضه و واگذار کرد.

وی گفت: اگر شرکت های بزرگ را به بورس ببریم، 5 درصد سهام این شرکت ها را جهت کشف قیمت عرضه خواهیم کرد و 5 درصد دیگر را نیز به سهام آزاد شناور اختصاص خواهیم داد.

صالح ادامه داد: نباید به بهانه حاکمیتی بودن یک شرکت، مقابل امر واگذاری ها و خصوصی سازی نهاده شد و از واگذاری بعضی شرکت ها ممانعت کرد. ضمن این که اگر به موضوع اهلیت در واگذاری ها نیز توجه کنیم، این موضوع یکی از موارد تضمین نماینده موفقیت در امر خصوصی سازی به شمار خواهد آمد.

وی همچنین با تاکید بر این که در صورت اقبال بازار سرمایه این آمادگی وجود دارد که نسبت به عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس اقدام کنیم، افزود: در حال حاضر آگهی واگذاری سهام 5 شرکت دولتی توسط سازمان خصوصی سازی منتشر شده است که قصد داریم سهام آن ها را تا سرانجام بهمن ماه در بورس و فرابورس عرضه کنیم.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی ادامه داد: این که آیا سازمان خصوصی سازی باید سهام خود را به صورت تدریجی در بورس و فرابورس عرضه کند، نیازمند کارشناسی و آنالیز دقیقی است؛ چرا که نباید با این کار موجب شویم تا شرایط بازار سرمایه منفی گردد و واگذاری های این سازمان اثر منفی بر معاملات این بازار داشته باشد.

وی گفت: در این راستا جلسات متعددی با سازمان بورس و اوراق بهادار داشته ایم و در این زمینه باید مدلی طراحی گردد تا عرضه های سازمان خصوصی سازی به بهبود شرایط شرایط معاملات بازار سرمایه منجر گردد.

صالح همچنین با اشاره به این که اگر بخواهیم یک شرکت دولتی را بدون زیان ها و بدهی هایش به بخش خصوصی واگذار نموده، و این زیان ها را به شرکت مادر تخصصی و دولت منتقل کنیم کار درستی نیست، گفت: بر این اساس باید سازوکاری تعریف کنیم تا پیش از واگذاری ها، اصلاح ساختار و بهبود شرایط شرکت ها اجرا شده و آن ها را سودآور نموده و پس از آن اقدام به واگذاری آن ها کنیم.

وی اذعان داشت: یکی دیگر از مسائل موجود در راستای واگذاری ها این است که بعضی افراد بابت از دست دادن پست ها و منافع خود نگرانی دارند و از این جهت در امر واگذاری ها مقاومت نموده و خصوصی سازی را با مانع روبرو می نمایند.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: از سال 1380 تا کنون حدود 160 هزار میلیارد تومان از سهام و دارایی های دولت واگذار شده است که بخش قابل توجهی از این واگذاری ها به وسیله بازار سرمایه اجرا شده است که این موضوع بیانگر این مطلب است که سازمان خصوصی سازی و عرضه های دولتی، سهم زیادی در توسعه این بازار داشته است؛ چرا که پیش از واگذاری های دولت در بازار سرمایه سهام شرکت هایی همچون پالایشی، بانک ها، بیمه ها و … به گستردگی امروز نبوده است.

وی گفت: همچنین از مجموع واگذاری های اجرا شده از سال 80 تا کنون تنها 4 درصد واگذاری ها با چالش روبرو بوده است، اما متأسفانه تصور درستی از فعالیت های این سازمان در جامعه وجود ندارد. این موضوع از یک سو ظلم به سازمان خصوصی سازی و زحمت هایی است که طی این سال ها در راستای واگذاری های دولت کشیده شده و هم این که در مجموع به زیان واگذاری ها است.

همچنین در این نشست همچنین عباس عرب مازار، استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به این که موضوع اهلیت در واگذاری از جمله مواردی است که می تواند به شفافیت بیشتر واگذاری ها و نیز بهبود شرایط شرکت ها پس از واگذاری یاری کند، اذعان داشت: عرضه سهام شرکت ها به وسیله بازار سرمایه یکی از راه حل های قانونی برای خصوصی سازی در کشور است که باید بسته به شرایط کلی این بازار این عرضه ها انجام گردد.

وی گفت: خصوصی سازی فرآیندی زمانبر است که البته در راستای اجرای این فرآیند نباید واگذاری صرف و فروش سهام و دارایی های دولت مدنظر باشد، بلکه باید بهبود کارایی و فراوری نیز در این واگذاری ها اتفاق بیفتد، به همین دلیل اصلاح ساختار شرکت ها پیش از واگذاری برای رسیدن به این هدف بسیار مهم می باشد.

این گزارش می افزاید: سایر صاحبنظران مالی و اساتید اقتصاد نیز در ادامه این نشست به ارائه نطقه نظرات خود در مورد نحوه اجرای خصوصی سازی و واگذاری سهام شرکت های دولتی پرداختند و در این زمینه پیشنهاداتی ارائه کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 230

به "سهم چشمگیر واگذاری های دولت در توسعه بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم چشمگیر واگذاری های دولت در توسعه بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید