شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین تشکیل می گردد

به گزارش مجله فناوری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، از تشکیل شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین در راستای حفظ و نگهداری این مجموعه تاریخی با حضور متخصصان حوزه های مرتبط اطلاع داد.

شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین تشکیل می گردد

به گزارش خبرنگاران احمد دانایی نیا، در نشست تخصصی طوفان و تأثیرات مخرب آن بر درختان کهنسال باغ فین، اظهار کرد: اقدام هایی جهت مقاوم سازی و مهار درختان، تسلیح خاک و تأثیر بادشکن ها، تنظیم زمان آبیاری، فرآیند فیزیولوژیکی درختان باغ و بعلاوه اصلاح ژن بذر صورت گرفته است.

وی توضیح داد: درخت سرو ریشه ای به قدمت تاریخ دارد و دو نژاد درخت سرو که به عنوان سرو شیرازی و سرو نقره ای شناخته شده دارای طول سن بیوزیستی زیادی است و می تواند برترین گزینه برای جایگزینی درختان آسیب دیده و مسن در فضای سبز مجموعه جهانی باغ فین کاشان باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان، اضافه کرد: مدیریت آبیاری و سلامت درختان برای افزایش طول عمر بیوزیستی و جلوگیری از سرعت پوسیدگی درختان تأثیرگذار است و با توجه به پژوهش های صورت گرفته در بازه زمانی اواخر فصل بهار آثار این دو مؤلفه بر بهبود شرایط تغذیه درختان مشهود بوده است.

دانایی نیا گفت: در آینده نزدیک با همکاری دانشگاه کاشان مکانی در باغ شرافتی تحت عنوان مرکز مطالعاتی باغ تاریخی فین، با هدف انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی راه اندازی خواهد شد که هدف از آن، نگهداری و حفظ بیشتر این مجموعه جهانی با رویکرد آکادمیک و علمی است.

وی اضافه کرد: مجموعه جهانی باغ فین، نمونه شاخص یکی از زیباترین باغ های ایرانی است که 15 آذر سال 1314 در لیست آثار ملی و تیرماه سال 1389 به همراه هشت باغ ایرانی دیگر در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

نشست تخصصی طوفان و تأثیرات مخرب آن بر درختان کهنسال باغ فین در آستانه هشتاد و هفتمین سالروز ثبت باغ فین در لیست آثار ملی با حضور متخصصان و پژوهشگران دانشگاهی برگزار گردید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 15 آذر 1401 بروزرسانی: 15 آذر 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1678

به "شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین تشکیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای راهبردی مجموعه جهانی باغ فین تشکیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید