طاسی فرزند مربوط به ژن مادر است یا پدر؟

به گزارش مجله فناوری، اگر پدربزرگ از طرف مادری کچل باشد، فرزند هم کچل می گردد. این چیزی است که برای دهه ها به مردان گفته می گردد. اما به گفته یکی از پزشکان، این فقط یک عقیده سنتی و باور اشتباه و غیرعلمی است.

طاسی فرزند مربوط به ژن مادر است یا پدر؟

دکتر سمیر سنگوی (Sameer Sanghvi) مدعی است که هر دو والد (هم از پدر هم از مادر) در نازک شدن مو با افزایش سن افراد مقصر هستند.

او گفت: اگرچه نتایج یک مطالعه در دانشگاه ادینبرو در سال 2017 نشان داد که ژن های مادری در این امر مقصر هستند، اما احتمال ریزش مو به وسیله ژن های هر دو طرف معین می گردد.

دکتر سمیر سنگوی خاطرنشان کرد: زمان آن فرا رسیده است که از سرزنش مادر خود برای طاسی خود دست بردارید. این تصور که ژن های مادرتان مسئول طاسی شما هستند، یک افسانه است.

البته او می پذیرد که سابقه خانوادگی در طاسی مهمترین عامل خطر در معین سرنوشت و طاس شدن افراد است.

دکتر سنگوی گفت: عادلانه است که هر دو والدین خود را مقصر بدانید. طاسی ممکن است از طرف مادر یا پدر شما باشد. شانس شما برای ریزش موهایتان به وسیله ترکیب پیچیده ای از ژن ها معین می گردد که می تواند از هر دو والد منتقل گردد. نمونه های دیگری از ویژگی های انسان که تحت تأثیر چندین ژن است، شامل رنگ پوست و قد است.

اگرچه کارشناسان اصرار دارند که ژن های مادر مقصر نیستند، اما علم در خصوص این موضوع چندان واضح نیست. یک تحلیل در سال 2017 به این نتیجه رسید که این بیانیه دقیق است. محققان دانشگاه ادینبرو 52 هزار مرد بین 40 تا 69 سال را که در پایگاه زیست داده بریتانیا مدرک داشتند، آنالیز کردند.

آن ها دریافتند که 80 درصد از طاسی مردان در ژن های ما منتقل می گردد. این مطالعه نشان داد که مردان عمدتاً می توانند مادران خود را سرزنش نمایند و نه پدران خود را، زیرا بیشتر سیگنال های ژنتیکی از کروموزوم X که از خط زن به ارث رسیده است، می آیند.

طاسی با الگوی مردانه، آلوپسی آندروژنتیک نام دارد و شایع ترین نوع ریزش مو در مردان است. داده ها نشان می دهد که این بیماری 6.5 میلیون مرد در بریتانیا و بیش از 50 میلیون مرد در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار می دهد و معمولاً با نازک شدن مو در شقیقه ها و بالای سر یا عقب رفتن خط مو آغاز می گردد.

به گفته سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس (NHS)، آلوپسی آندروژنتیک ریزش موی قابل توجهی را در پی دارد و پوست سر را در معرض دید قرار می دهد. بعضی از مردان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک در اواخر نوجوانی آغاز به ریزش مو های خود می نمایند، در حالی که برای بعضی دیگر این روند دیرتر آغاز می گردد. کارشناسان می گویند بیشتر مردان تا 60 سالگی مقداری مو از دست خواهند داد.

طاسی با الگوی مردانه ناشی از واکنش بسیار حساس به DHT یا دی هیدروتستوسترون است که نوعی تستوسترون است. طبق توصیه های محققان، در این موارد فولیکول های مو کوچک شده و در نتیجه بدن فرد توانایی رشد مو های تازه را از دست می دهند. علاوه بر این، این کار طول عمر فولیکول های مو را نیز کوتاه می نماید، بنابراین شما سریع تر و مکرر مو خود را از دست می دهید.

طاسی مردانه ترکیبی از ریزش مو با سرعت بیشتر، با رشد و سرعت جایگزینی کندتر است.

سازمان خدمات سلامت ملی انگلیس خاطرنشان کرد: شما می توانید بین 50 تا 100 تار مو در روز از دست بدهید. طاسی با الگوی مردانه دائمی است، اما با دارو های فیناستراید (finasteride) و ماینوکسیدیل (minoxidil)، تزریق یا کرم استروئید، ایمونوتراپی یا نور درمانی قابل درمان است. سایر اشکال درمان می تواند شامل کلاه گیس، خالکوبی برای ایجاد توهم پیوند مو یا کاشت مو باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 بهمن 1401 بروزرسانی: 23 بهمن 1401 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1715

به "طاسی فرزند مربوط به ژن مادر است یا پدر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طاسی فرزند مربوط به ژن مادر است یا پدر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید