علت افزایش آمار کرونا در روز های اخیر چیست؟

به گزارش مجله فناوری، از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور شاهد فراز و فرود هایی در آمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری بودیم؛ روندی سینوسی که گاه شمار جانباختگان را به حدود 30 مرگ و گاه به بیش از 200 مرگ در روز رساند. در روز های اخیر، اما علی رغم تمام هشدار ها بازهم این آمار روندی افزایشی به خود گرفته است.

علت افزایش آمار کرونا در روز های اخیر چیست؟

به گزارش ایسنا، در حالی که گمان می رفت تابستان می تواند فصل خوبی برای تثبیت و کاهش بیماری زایی کرونا باشد، عوامل مختلفی دست به دست دادند تا تصورات و خوشبینی های پیشین رنگ ببازد و از حدود خرداد ماه تا به امروز اوج گیری های بیشتری از کرونا را ببینیم. اما آیا می توان در این بین سهم دقیقی برای میزان تاثیرگذاری هر تغییر رفتار بر آمار کرونا را شناسایی کرد؟

دکتر احسان مصطفوی - رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران، درباره فرایند کشوری ابتلا و فوت کرونا، گفت: اخیرا فرایند افزایشی خفیف بیماری در بعضی استان هایی که در یک ماه اخیر فرایند تثبیت شده یا نزولی کرونا را داشته اند، مشاهده می گردد. این فرایند افزایشی خفیف متاثر از عوامل مختلفی است که نمی توان دقیقا معین کرد کدام عوامل نقش مهم تری در افزایش شدت موج بیماری داشته، اما یکی از فاکتور های مهم و قاعدتا تاثیرگذار در شهریورماه، سفر ها بوده اند؛ سفر هایی که با حجم قابل توجه به نقاط مختلف کشور اجرا شده و در بسیاری موارد هم پروتکل های بهداشتی رعایت نشده است. اما این تنها عاملی نیست که می توانسته در تغییر فرایند بیماری نقش داشته باشد.

به گفته وی، با هر تجمعی که صورت گیرد و پروتکل های بهداشتی با قاطعیت اجرا نگردد، ریسک انتقال بیماری افزایش خواهد یافت. رعایت بعضی پروتکل ها مانند زدن ماسک، خطر انتقال را کاهش خواهد داد؛ ولی این به معنای به صفر رسیدن خطر نیست؛ بنابراین در ایام اخیر نفس هر تجمعی و مخصوصا اگر تهویه مناسب در آن صورت نگیرد، یک عامل خطر برای افزایش موارد ابتلا است.

وی اضافه نمود: از ابتدای موج بیماری، استان های مختلف در ماه های متفاوت درگیر پیک اپیدمی شدند که این موضوع تاثیر خود را بر فرایند کشوری بیماری نیز می گذارد. به طور مثال در حال حاضر استان هایی مانند خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و اصفهان جدی تر از سایر استان ها درگیر موارد بیماری هستند و گزارش موارد بالای بیماری در آنها، بر فرایند بیماری در کشور هم تاثیرگذار است.

وی درباره تاثیر برگزاری کنکور بر فرایند بیماری نیز توضیح داد: با توجه به رعایت هایی که رخ داد، به نظر نمی رسد کنکور سراسری نقش مهمی در افزایش آمار موارد بیماری داشته باشد، زیرا شرایط برگزاری آزمون تحت کنترل بود و نسبتا تمهیدات مناسبی برای آن اندیشیده شده بود.

رییس مرکز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران در انتها، گفت: اگر مطالعه ای اجرا شده بود می توانستیم به صورت علمی سهم هر عامل در افزایش موارد بیماری کرونا را مورد ارزیابی قرار دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 720

به "علت افزایش آمار کرونا در روز های اخیر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افزایش آمار کرونا در روز های اخیر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید