فائو برای مقابله با ملخ های صحرایی در ایران بودجه اختصاص می دهد

به گزارش مجله فناوری، فائو بودجه ای تکمیلی جهت تقویت همکاری های فنی خود با ایران در زمینه مقابله با هجوم ملخ های صحرایی اختصاص می دهد.

فائو برای مقابله با ملخ های صحرایی در ایران بودجه اختصاص می دهد

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس فائو بیان کرد همزمان با افزایش ریزش ملخ های صحرایی در مناطق جنوب غرب آسیا و شرق آفریقا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بودجه ای تکمیلی معادل 200 هزار دلار را برای تقویت ظرفیت و توان فنی ایران جهت کنترل ملخ های صحرایی اختصاص داد.

پیشتر و براساس توافقی که در تاریخ 28 اسفند 1398 مابین فائو و سازمان حفظ نباتات ایران منعقد شده بود، فائو بودجه ای 300 هزار دلاری را برای پروژه همکاری های فنی اقدام فوری جهت ظرفیت سازی کنترل هجوم ملخ های صحرایی در جمهوری اسلامی ایران اختصاص داده بود که با توجه به اختصاص بودجه ای تکمیلی از سوی این سازمان، هم اکنون به 500 هزار دلار رسیده است.

به گفته گِرولد بودِکِر، نماینده فائو در جمهوری اسلامی ایران، در شرایطی که شاهد شرایط هشدارآمیز ملخ های صحرایی در منطقه هستیم و احتمال وارد آمدن خسارت سنگین توسط این آفت به تولیدات کشاورزی و معیشت روستایی انتظار می رود، فائو مصمم شده است تا یاری های فنی خود به ایران را بیش از پیش گسترش و بر این اساس بودجه بیشتری را به این پروژه اختصاص دهد.

بودِکِر ضمن ابراز امیدواری نسبت به مهار مؤثر ملخ های صحرایی در کشور، تأکید کرد: این پروژه به طور عمده بر ارائه و انتقال دانش و مهارت های فنی مورد احتیاج به حدود 320 کارشناس ایرانی در زمینه تشخیص، ردیابی، گزارش دهی و پاسخ سریع به ریزش ملخ های صحرایی متمرکز است.

نماینده فائو در ایران اضافه نمود: به عنوان بخشی از توافق انجام شده، فائو همچنین به ایران در تأمین بعضی تجهزات ضروری و مورد احتیاج برای تجهیز دو مرکز کنترل ملخ های صحرایی در کشور یاری می نماید، دو مرکزی که امکان پاسخ سریع تر و مؤثرتر در برابر ملخ های صحرایی را فراهم می نمایند.

به گفته کیث کرِسمَن، دبیر اجرایی کمیسیون کنترل ملخ های صحرایی فائو در جنوب غرب آسیا، بارش گسترده باران طی ماه های اخیر در شرق آفریقا و جنوب غرب آسیا از جمله ایران، محیط مساعدی را برای زادآوری ملخ های صحرایی فراهم نموده است. در شرق آفریقا، این مسئله از آنجا که با فصل کاشت همزمان شده است، به شکل بی سابقه ای امنیت غذایی و معیشت مردمان را در معرض تهدید قرار داده است.

کرِسمَن که همچنین کارشناس ارشد پیش بینی شرایط ملخ ها در فائو است، در ادامه اضافه نمود: ضروری است با یکدیگر همکاری کنیم و با به اشتراک گذاشتن دانش و مهارت ها، این آفت خطرناک مهاجر را کنترل نموده و مانع از تشدید بیشتر شرایط شویم.

کرِسمَن در انتها اضافه نمود: فائو پروژه های مشابه دیگری را در پاکستان، یمن و کشورهای شرق آفریقا اجرا نموده است که هدف همگی آن ها حمایت از دول عضو این سازمان برای مدیریت تهدیدهای عارض شده از سوی ملخ های صحرایی است.

فائو، به عنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در زمینه توسعه کشاورزی و تأمین امنیت غذایی، با پایش مداوم شرایط جهانی ملخ های صحرایی، هشدارهای زودهنگام و پیش بینی های لازم را اعلام می نماید. این سازمان همکاری نزدیکی با کشورهای عضو خود برای تقویت ظرفیت ملی آن ها - در زمینه اجرای به هنگام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه - جهت مدیریت بهتر ملخ ها دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 444

به "فائو برای مقابله با ملخ های صحرایی در ایران بودجه اختصاص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فائو برای مقابله با ملخ های صحرایی در ایران بودجه اختصاص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید