واشنگتن: برای تعامل با ایران، رویکردی هماهنگ با متحدان خود خواهیم داشت

به گزارش مجله فناوری، خبرگزاری خبرنگاران-سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از مصاحبه و رایزنی واشنگتن با شرکا و متحدان خود و اعضای کنگره برای اتخاذ رویکردی هماهنگ در قبال ایران اطلاع داد و گفت که فعلاً گزینه های پیشنهادی علنی نمی گردد.

واشنگتن: برای تعامل با ایران، رویکردی هماهنگ با متحدان خود خواهیم داشت

به گزارش خبرنگاران، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد پنج شنبه (به وقت تهران) در یک نشست خبری در واکنش به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر شروع فراوری اورانیوم فلزی از سوی ایران گفت: تمایل ندارم در مورد گزارش آژانس اتمی یا دست کم یک گزارش کذایی که آن را ندیده ام صحبت کنم. اما از منظری وسیعتر این [اقدام ایران] - و هر آنچه که طی ماهها و هفته های اخیر در مورد رفتار ایران گفته ایم- گامهایی است که [تهران] برای دور شدن هرچه بیشتر از برجام برداشته است. این مایه نگرانی ماست و همین امر ضرورت برخورد ما با این چالش را مطرح می نماید.

وی در ادامه گفت که آمریکا در حال مصاحبه و رایزنی با شرکا و متحدان خود و همچنین اعضای کنگره است تا تضمین کند که رویکرد واشنگتن در قبال ایران هماهنگ و همگام بوده و از بالاترین شانس موفقیت برخوردار است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تکرار زیاده خواهی های واشنگتن مبنی بر لزوم پایبندی مجدد ایران به برجام پیش از بازگشت آمریکا به آن گفت که پیشنهاد مطرح شده در این باره ماههاست که روی میز است و مدعی شد که آمریکا به درخواستهای خود برای بازگشت ایران به برجام ادامه می دهد چرا که به باور آمریکا این اقدام راه را برای دیپلماسی می گشاید!

ند پرایس در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست هویج و چماق آمریکا برای بازداشتن ایران از لغو محدودیتهای برجامی گفت: خب ما اظهارات مقامات تهران را شنیدیم. ما تمایل داریم که از وسوسه مذاکره علنی بپرهیزیم. دست کم در این برهه زمانی، ما نمی خواهیم تدابیری که ممکن است روی میز باشد را علنی کنیم. یک دلیلش این است که ما در حال رایزنی با متحدان و شرکای خود و اعضای کنگره هستیم تا بار دیگر مطمئن شویم که هم راستا هستیم و تنها زمانی که احساس کنیم دارای یک رویکرد هماهنگ نسبت به این چالش فوری هستیم، با ایرانی ها وارد تعامل می شویم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه واشنگتن برای ضرب الاجل 22 فوریه ایران و هرگونه هماهنگی با تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) برای بازدارندگی یا مجازات ایران گفت: همین آدینه گذشته بود که وزیر خارجه بلینکن نخستین با تروئیکای اروپایی مصاحبه کرد و ایران یکی از موضوعات آن مصاحبه بود.

وی در ادامه اضافه کرد: در روزهای 21 و 22 فوریه پیشنهاد ما همچنان روی میز خواهد بود و چنانچه ایران پایبندی کامل خود به برجام را از سر بگیرد، ایالات متحده آمریکا آماده طی کردن جهت دیپلماتیک و بازگشت به برجام است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه با تکرار شرط نابجا و غیرقابل قبول واشنگتن برای بازگشت به برجام گفت که آمریکا درباره باور خود به فرمول پایبندی در ازای پایبندی کاملاً صریح بوده است: ایران پایبندی کامل خود به برجام را از سر بگیرد، ایالات متحده نیز همان کار را خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 991

به "واشنگتن: برای تعامل با ایران، رویکردی هماهنگ با متحدان خود خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: برای تعامل با ایران، رویکردی هماهنگ با متحدان خود خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید