37 میلیارد دلار وام ارزی را چه کسانی می برند؟

به گزارش مجله فناوری، 37 میلیارد دلار از ذخایر ارزی برای پرداخت وام به بخش های مالی کنار گذاشته شده است که بیشترین سهم برای خصوصی هاست و تا کنون 11 میلیارد دلار آن را دریافت نموده اند.

37 میلیارد دلار وام ارزی را چه کسانی می برند؟

به گزارش ایسنا، از منابع نفتی که هر سال در صندوق توسعه ملی ذخیره می گردد، وام ارزی و ریالی به بخش های معین شده در قانون اختصاص پیدا می نماید، در این بین بانک ها به عنوان عامل توزیع تسهیلات منابع صندوق را طی فرایندی پرداخت می نمایند.

مطابق اساسنامه صندوق توسعه ملی، استفاده نمایندگان از تسهیلات آن فعالان اقتصادی بخش خصوصی (اشخاص حقوقی و حقیقی)، بخش تعاونی و بنگاه های اقتصادی متعلق به موسسات عمومی غیردولتی هستند.

این در حالی است که آنالیز آخرین عملکرد صندوق توسعه ملی در بخش ارزی نشان می دهد که تا خاتمه خرداد ماه 98 درخواست دریافت حدود 38 میلیون دلار تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی ثبت شده و منابع لازم برای آن در بانک مرکزی مسدود شده و بیش از 19 میلیارد دلار آن به مرحله پرداخت قطعی رسیده است.

از این 37 میلیار دلار مسدود شده، بیشترین سهم در حدود 57 درصد برای بخش خصوصی با 21.4 میلیارد دلار است که 11.1 میلیارد دلار آن پرداخت شده است.

41 درصد برای طرح های بخش های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی مسدود شده که به 15.2 میلیارد دلار می رسد. از این رقم حدود 8.1 میلیارد دلار تا خاتمه خرداد ماه پرداخت شده است.

از درخواست طرح های بخش تعاونی 96 میلیون دلار مسدودی صادر شده است که 0.3 درصد کل منابع مسدودی را پوشش می دهد، از این رقم نیز 80 میلیون دلار پرداختی اجرا شده است.

همچنین 569 میلیون دلار در برای سایر بخش ها از محل منابع صندوق توسعه ملی در بانک مرکزی مسدود شده که البته تعیین نیست کدام بخش ها را دربرمی گیرد. در عین حال که 567 میلیون دلار تسهیلات به سایر بخش ها پرداخت شده است.

در مجموع 37.3 میلیارد دلاری که از منابع صندوق توسعه ملی برای آنها بلوکه شده، 336 طرح را تامین اقتصادی می نماید که تا کنون 19.9 میلیارد دلار برای 295 طرح پرداخت شده است.

اگرچه طبق اساسنامه صندوق توسعه ملی، پرداحت منابع و تسهیلات به بخش دولتی مجاز نیست، اما در این سال ها اغلب زمانی که دولت احتیاج به تامین منابع داشته برای جبران آن به سمت صندوق توسعه ملی رفته و با دریافت مجوز نسبت به برداشت منابع یا دریافت تسهیلات اقدام نموده است.

تامین بخشی از خسارت ناشی از سیل در ابتدای امسال و یا مجوز برداشت بیش از 40 هزار میلیارد تومانی برای جبران کسری بودجه 1398 از جمله منابع دریافتی دولت است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 34

به "37 میلیارد دلار وام ارزی را چه کسانی می برند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "37 میلیارد دلار وام ارزی را چه کسانی می برند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید