اخبار پراکنده از بازداشت رئیس سازمان امنیت عربستان

به گزارش مجله فناوری، بعضی از فعالان و مخالفان سعودی از بازداشت رئیس سازمان امنیت سعودی به وسیله محمد بن سلمان خبر دادند.

اخبار پراکنده از بازداشت رئیس سازمان امنیت عربستان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سایت الرای الاخر، حساب کاربری تجمع مخالفان نوشت که مقامات سعودی عبدالعزیز الهویرینی رئیس سازمان امنیت کشور عربستان سعودی و مدیر کل اداره آگاهی را پس از آنکه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به روابط وی با محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی پی برد، بازداشت نموده اند.

عمر بن عبدالعزیز فعال سعودی گفت که این خبر تحت آنالیز است و در عین حال محتمل است که بن سلمان موضوع را انجام دهد. بن سلمان ده ها مورد بازداشت شاهزادگان و شخصیت های عالی رتبه سیاسی و امنیتی در عربستان انجام داده است.

وی در ادامه تأکید کرد: این یک واقعیت در عربستان است، ظلم و کشتار و سرکوب گری در این کشور حاکم است.

بر اساس گزارش بسیاری از منابع، الهویرینی نزدیک ترین فرد به ولیعهد سابق سعودی که اکنون در زندان است، محسوب می شد، اما به وی خیانت کرد و در سال 2017 خبر تصمیم وی برای کودتا علیه ملک سلمان و محمد بن سلمان را به شاه سعودی داد. پس از آن الهویرینی به ریاست سازمان امنیت کشور سعودی رسید.

الهویرینی نام مشهوری در بخش امنیت در عربستان سعودی است ، وی یکی از قدیمی ترین افسران وزارت کشور است و در عربستان سمت ها و وظایف مخفی داشته است.

حساب کاربری تجمع مخالفان فاش کرد که الهویرینی پس از بازپرسی از وی به نقش خود در کودتا محمد بن نایف علیه محمد بن سلمان اعتراف کرد.

الهویرینی در ملاقات با پادشاه سعودی که بن سلمان هم در آن جلسه حضور داشت، به ملک سلمان گفته بود که حاضر است محمد بن نایف و تمامی افراد وفادار به او را تحویل دهد. وی در ادامه تاکید نمود که من وفادار به وطن هستم و با توجه به اینکه محمد بن نایف رئیس من است و آنچه را که دستور می دهد عملی می نماید اما ملک سلمان رئیس من است و باید ابتدا به دستور وی گوش کرد.

الهویرینی دو بار در ابتدا و انتهای سال 2003 زمانی که در اداره پلیس آگاهی بود، در اتومبیلی به همراه برادرش مورد هدف نهاده شد که وی سالم ماند؛ اما برادرش کشته شد. دومین مورد هم بمبی در داخل خودروی وی منفجر شد که چون وی در داخل خودرو نبود جان سالم به در برد.

محمد بن سلمان به دستور پدرش تعداد زیادی از اعضای خانواده حاکم را بازداشت کرد که بعضی از آنها مورد شکنجه وحشیانه نهاده شدند و تعدادی از آنها هم در کاخ الخزامی بازداشت شدند.

احمد بن عبدالعزیز پسرعموی ولیعهد سعودی و محمد بن نایف هم در دو محله نزدیک و تحت تدابیر شدید امنیتی بازداشت شدند.

علت بازداشت الهویرینی این است که محمد بن سلمان سعی دارد که احمد بن عبدالعزیز را که بازداشت نموده تحت فشار آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی و بعلاوه بهبود چهره خود در انظار عمومی، آزاد کند. اما احمد بن عبدالعزیز حاضر به بیرون آمدن از بازداشت نشد و شروط مهمی را در این خصوص برای ولیعهد سعودی ذکر کرد. یکی از آن شرایط بازداشت عبدالعزیز الهویرینی بود؛ چراکه احمد بن عبدالعزیز الهویرینی را خائن می داند و به علت خیانتش به محمد بن نایف از وی کینه عمیقی داشت. بنابراین محمد بن سلمان که نمی خواست پسرعمویش را بنا به دلایل ذکر شده در بازداشت نگه دارد، برای کسب رضایت وی دستور بازداشت الهویرینی را صادر کرد تا پرونده کودتای محمد بن نایف بسته گردد.

دستگاه امنیت دولتی بازوی بن سلمان برای ارتکاب جنایات ، به ویژه شکنجه علیه زندانیان عقیدتی است. این نهاد پرونده زندانیان آزادی بیان در عربستان را اداره می نماید تا جایی که با توجه به نقض حقوق بشر و شکنجه های وارده بر آنها، اطلاعات غلط رسانه ای را در پرونده اعمال می نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1210

به "اخبار پراکنده از بازداشت رئیس سازمان امنیت عربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخبار پراکنده از بازداشت رئیس سازمان امنیت عربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید