اخلاق تجارت بین ایران و ترکیه فراموش نشود

به گزارش مجله فناوری، ترکیه در سال 2020، 219 میلیارد دلار واردات انجام داده و در مقابل 169 میلیارد دلار صادرات داشته است؛ بر این اساس حجم تجارت خارجی ترکیه بیش از 388 میلیارد دلار بوده است که از این رقم سهم ایران در صادرات کالا به ترکیه تنها 2 میلیارد دلار بوده است که از این میزان 1.2 میلیادر دلار صادرات گاز و مابقی سایر کالاها بوده است. صادرات اندک ایران به ترکیه در شرایطی بوده است که بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران می توانسته در سال 2020 بیش از 15 میلیارد دلار کالا به ترکیه صادر کند. با ثبت چنین اعدادی تجار ایرانی نتوانستند بخوبی وارد بازار ترکیه شوند و یا به عدد پیش بینی شده سازمان توسعه تجارت نزدیک شوند.

اخلاق تجارت بین ایران و ترکیه فراموش نشود
اگر بخواهیم بپرسیم که چرا تجارت بین دو کشور ایران و ترکیه جدا از تحریم و شیوع ویروس کرونا رونق نگرفت، یک جواب مهم و حیاتی دارد و آن اینکه اخلاق در تجارت بین طرفین رعایت نشد. سال های گذشته با اعمال محدودیت هایی که ایران برای تجار ترکیه ایجاد کرد عملاً فضای نامناسبی شکل گرفت؛ طرفین در خصوص اعمال تعرفه ترجیحی 128 قلم کالا به توافق رسیدند؛ اما دولت به دلیل بعضی از انتقادها واردات 60 قلم کالا از ترکیه به ایران را ممنوع نمود و از آنجا که ثبت سفارش برای طرف ترک امکانپذیر نبود، آنها بشدت گله مند شدند.

دولت دلایل مختلفی را برای ممنوعیت واردات اظهار داشت که شاید یکی از آنها فشار تولیدکنندگان بود؛ بعضی از تولیدکنندگان داخلی از ترس اینکه بازار داخلی را از دست بدهند، هجمه های مختلفی را وارد کردند که دولت بازار ایران را در اختیار ترک ها قرار داده است. اگر تولیدکنندگان به این باور رسیده بودند که با رقابت بازار پویا می گردد و رشد و توسعه به دست می آید، فشارها به دولت برای ممنوعیت بعضی از کالاها عملیاتی نمی شد.

از طرفی ترکیه هم بدقولی هایی کرد و رفتاری را با تجار ایرانی داشت که حرفه ای نبود. اگر ترک ها اخلاق تجاری در خصوص ایران را رعایت نموده بودند شاید اکنون اعداد و ارقام تجارت طرفین بسیار بالاتر بود و تجار ایرانی حجم بیشتری کالا به ترکیه صادر نموده بودند. ترکیه در ترانزیت کالا از سوی تجار ایرانی رفتار خوبی نداشته است و هم اکنون هم رفتار خوبی ندارد.

بخش خصوصی تنها یک انتظار از سیاستگذاران دارد و آن اینکه بخش خصوصی در همکاری با ترکیه در حاشیه نباشد و از نقطه نظرات ما استفاده گردد تا فضای تجاری و همکاری مشترک تقویت گردد. اگر می خواهیم میزان صادرات کالاهای غیرنفتی افزایش پیدا کند و همچنین هدف گذاری اصلی ما رشد صادرات به کشورهای همسایه است باید بیش از گذشته از توان بخش خصوصی و مراوداتی که دارد، بهره برد. بخش خصوصی از هرگونه تعامل و همکاری با کشورهای خارجی استقبال می نماید از این رو امیدواریم سیاستگذاران از پتانسیل بخش خصوصی استفاده کند و اجازه دهد که ما در جلسات تخصصی حضور داشته باشیم.

در همه کشورها بخش خصوصی اصل است و هیچ زمان به حاشیه رانده نمی گردد، امیدوارم در همکاری با ترکیه به بخش خصوصی میدان بیشتری داده گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1135

به "اخلاق تجارت بین ایران و ترکیه فراموش نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخلاق تجارت بین ایران و ترکیه فراموش نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید