بیانیه 7 کشور جنوب اروپا علیه یکجانبه گرایی ترکیه

به گزارش مجله فناوری، رهبران هفت کشور جنوب اروپا از ترکیه خواستند به آنچه که فعالیت های یکجانبه و غیرقانونی این کشور در شرق مدیترانه خواندند خاتمه داده و مصاحبه را با هدف کاستن از تنش ها در منطقه از سر بگیرد.

بیانیه 7 کشور جنوب اروپا علیه یکجانبه گرایی ترکیه

با ما سفر کنید و با تور ترکیبی اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران کشور های فرانسه، یونان، قبرس، مالت، ایتالیا، اسپانیا و پرتغال در پی بالا دریافت نگرانی ها از بابت وقوع درگیری به سبب عملیات های ترکیه برای گسترش منابع انرژی و نفوذ خود در منطقه، نشستی را در جزیره کرس فرانسه تشکیل دادند.

این کشور ها در بیانیه انتهای اجلاسشان گفتند بر حمایت و همبستگی کامل خود در قبال قبرس و یونان که به گفته آن ها با اقدامات تقابلی ترکیه روبرو هستند تاکید می نمایند.

آن ها تصریح کردند: از این که ترکیه به درخواست های مکرر اتحادیه اروپا برای انتها دادن به فعالیت های یکجانبه و غیرقانونی خود پاسخ نداده است متاسف هستیم.

این رهبران هشدار دادند: در غیاب پیشرفت در تعامل با ترکیه به سمت برقراری مصاحبه و تا زمانی که این کشور به اقدامات یکجانبه خود انتها ندهد، اتحادیه اروپا آماده است تا در نشستی در اواخر ماه جاری میلادی فهریتی از تدابیر محدودیت آمیز بیشتر را تهیه کند.

آن ها همچنین خواهان از سرگیری میانجی گری آلمان در این مناقشه شدند. روسیه نیز در روز های اخیر پیشنهاد میانجیگری خود در قبال این مناقشه را داد.

این در حالی است که اخیرا فرانسه در راستای نشان دادن حمایتش از یونان و قبرس دست به اجرای گشت های نظامی در منطقه شرق مدیترانه زده و اتحادیه اروپا نیز در حال آنالیز تحریم های جدید علیه ترکیه است.

نخست وزیر یونان نیز اظهار کرد: اگر ترکیه واقعا خواهان یک مصاحبهی صریح با یونان و قبرس و با اتحادیه اروپا است باید این تمایلش را به صورت عملی نشان دهد و فورا اقدامات یکجانبه را متوقف کند و نشانه هایی متقاعد نماینده در مورد احترام گذاشتنش به قوانین بین المللی را نشان دهد. آن ها باید لفاظی های تهاجمی خود را محدود نموده و برای مذاکرات اکتشافی با یونان به پای میز مذاکره برگردد.

همچنین وزیر امور اروپایی دولت یونان نیز در صحبتهایش با قانونگذاران اتحادیه اروپا خواهان حمایت شرکای اروپایی از کشورش شده و گفت: تنش ها بر سر حقوق انرژی به نوبه خود یک تهدید عظیم برای معماری امنیت مشترک ما محسوب می گردد.

او ترکیه را متهم کرد به اینکه فراتر از یونان را در نظر داشته و یک فاکتور بی ثبات نماینده در منطقه ای وسیعتر با استناد به اقداماتش در لیبی، سوریه و فراتر از آن به حساب می آید.

این در حالی است که مقام های نظامی ترکیه و یونان هم روز پنجشنبه در مقر ناتو نشستی را با هدف کاستن از ریسک درگیری مسلحانه برگزار کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 آبان 1399 بروزرسانی: 1 آبان 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 711

به "بیانیه 7 کشور جنوب اروپا علیه یکجانبه گرایی ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه 7 کشور جنوب اروپا علیه یکجانبه گرایی ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید