توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی ، تداوم فعالیت های راستی آزمایی ایران

به گزارش مجله فناوری، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: گزارش جدید آژانس در خصوص برجام، هم حاکی از تداوم فعالیت های راستی آزمایی آژانس بوده و هم اقدامات ایران در اجرای تصمیمات خود مبنی بر تعلیق تعهدات برجامی را به تصویر می کشد.

توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی ، تداوم فعالیت های راستی آزمایی ایران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، کاظم غریب آبادی عصر آدینه در مصاحبه با خبرنگاران اضافه نمود که این گزارش در ارتباط با تحولات فنی هسته ای، به پیشرفت های زیر اشاره می نماید:

عبور فراوری آب سنگین ایران از مرز 130 تن و رسیدن به 132.6 تن.

استفاده از ماشین های جدید از جمله غنی سازی با ماشین های آی. آر 4، آی. آر 5، آی. آر 6، آی. آر. اس، آی. آر. اس 6، و آی. آر.2. ام در خطوط تحقیق و توسعه.

غنی سازی اورانیوم تا سطح 4.5 درصد و فراتر از حد معین شده در برجام.

فراوری 1571.6 کیلوگرم اورانیوم غنی شده که 550.7 کیلوگرم بیشتر از گزارش ماه مارس بوده و 1356.5 کیلوگرم آن نیز اورانیوم با غنای 4.5 درصد می باشد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان همچنین با اشاره به اجرای فعالیت های راستی آزمایی برجام در ایران توسط آژانس، گفت که از جمله محور های زیر در این گزارش مورد اشاره قرار گرفته است:

تداوم اجرای فعالیت های راستی آزمایی و نظارت در شرایط ویژه ناشی از کرونا و همکاری مناسب ایران در این زمینه.

تداوم اجرای موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران و ادامه راستی زمایی اظهارنامه های پروتکل توسط آژانس.

تداوم راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اظهار شده در ایران از سوی آژانس؛ و

این که آژانس از روز اجرای برجام، به راستی آزمایی و نظارت درخصوص تعهدات هسته ای در ایران تحت برجام پرداخته است.

بر اساس این گزارش ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، کوشش کرد توافق هسته ای را به شرط عمل دیگر طرف های این توافق به تعهداتشان، حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره مندی مالی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه شروع کرد.

بر این اساس، ایران 15 دی ماه 98 با صدور بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اظهار داشت که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته ای ایران فقط بر اساس احتیاج های فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می یابد.

تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) در واکنش به آخرین گام ایران و با نادیده دریافت تعلل خود در اجرای کامل تعهداتشان در برجام، کوشش کردند تا با استفاده از ساز وکار حل اختلاف، ایران را به اجرای کامل تعهداتش بازگردانند.

آن ها 24 دی ماه 98 با صدور بیانیه ای تمایل خود را برای فعال کردن این ساز وکار اظهار داشتند. با این حال جوسپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت که این ساز وکار هنوز فعال نشده و طرف های اروپایی بر تمدید جدول زمانی آن اتفاق نظر دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 551

به "توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی ، تداوم فعالیت های راستی آزمایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات غریب آبادی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی ، تداوم فعالیت های راستی آزمایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید