رشد 7.3 درصدی نقدینگی کشور؛ حجم نقدینگی به 2651 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران: حجم نقدینگی در هفته منتهی به 1399.3.29 به 26514.6 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به انتها سال قبل 7.3 درصد رشد نشان می دهد.

رشد 7.3 درصدی نقدینگی کشور؛ حجم نقدینگی به 2651 هزار میلیارد تومان رسید

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، بر اساس محاسبات انجام گرفته توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی، حجم نقدینگی در هفته منتهی به 1399.3.29 به 26514.6 هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به پایان سال قبل 7.3 درصد رشد نشان می دهد. همچنین حجم پایه پولی در پایان خرداد 1399 به 3834.7 هزار میلیارد ریال رسیده است که در مقایسه با پایان سال قبل 8.8 درصد رشد نشان می دهد.

مقایسه آمار رشد نقدینگی با رقم مشابه سال گذشته (5.3 درصد) حاکی از آن است که تحت تاثیر حمایت های اجرا شده از خانوارها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه گردان دولت در سال جاری، رشد نقدینگی در مقایسه با سال گذشته 2 واحد درصد افزایش یافته که امری مورد انتظار بوده است.

بانک مرکزی حسب وظایف قانونی و تخصصی خود فرایند تحولات متغیرهای پولی و اعتباری را مستمراً رصد و نظارت می کند و با بهره گیری از ظرفیت های جدید ایجاد شده در حوزه سیاست های پولی و عملیات بازار باز، نسبت به هدایت متغیرهای پولی و نرخ سود در جهت مورد نظر در چارچوب هدف تورمی خود اقدام می کند. در این خصوص می توان به زمینه سازی مناسب بانک مرکزی برای عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی از طریق کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر بانک مرکزی در خصوص اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد اشاره کرد.

در مجموع با عنایت به افزایش رشد مورد انتظار نقدینگی در سه ماهه اول سال جاری در پی اجرای برنامه های حمایتی، در ماه های آینده بر اساس چارچوب سیاست پولی مدنظر بانک مرکزی، رشد نقدینگی به فرایند مورد نظر و متناسب با هدف تورمی باز خواهد گشت.

در پایان تاکید می شود بانک مرکزی به عنوان مسئول نظام پولی کشور نسبت به انتشار ارقام پولی و اعتباری همچون گذشته اقدام خواهد کرد و از جراید و اصحاب رسانه انتظار می رود هرگونه اطلاع رسانی در این زمینه را بر اساس اطلاعات رسمی منتشره توسط این بانک صورت دهند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 603

به "رشد 7.3 درصدی نقدینگی کشور؛ حجم نقدینگی به 2651 هزار میلیارد تومان رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 7.3 درصدی نقدینگی کشور؛ حجم نقدینگی به 2651 هزار میلیارد تومان رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید