برطرف و خنثی سازی تحریم موضوعاتی مهم برای مجلس است، هیچ کس مقابل وطن فروشی سرتسلیم فرود نمی آورد

به گزارش مجله فناوری، رِئیس مجلس، برطرف تحریم و خنثی سازی تحریم را دو نقطه مهم و مورد توجه برای مجلس یازدهم مطرح کرد.

برطرف و خنثی سازی تحریم موضوعاتی مهم برای مجلس است، هیچ کس مقابل وطن فروشی سرتسلیم فرود نمی آورد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف امروز در همایش گرامیداشت یکصدمین سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی، برطرف تحریم وخنثی سازی تحریم را دو نقطه مهم و مورد توجه برای مجلس یازدهم مطرح کرد و گفت: برای تحقق این دو مهم در مجلس قانون راهبردی برطرف تحریم تصویب شد که اثرات و برکات آن جدی خواهد بود و مردم انشاالله به عینه آن را لمس خواهند کرد.

وی اضافه نمود:در بحث خنثی سازی تحریم دو موضوع جدی در دستور کار مجلس است که اصلاح ساختار بودجه و نظارت بر ان است که به نظر می رسد مهمترین مشکل ما در بخش اقتصاد عدم توجه به این موضوع است که باید برطرف گردد.

قالیباف با بیان اینکه باید به جامعه اسلامی تکیه کرد نه آنکه به دلیل ضعف به سوی دشمن دست دراز کنیم، گفت: خداوند پیروی از سنت الهی را تضمین نموده و اگر فردی در این راستا گام بردارد پیروز می گردد اما اگر فردی از آن خارج گردد دیر یا زود محکوم به شکست است. امیدوارم همه ما کوشش کنیم با تکیه بر مردم باوری و خدامحوری که اساس پیروزی، تداوم، آینده و قدرت جمهوری اسلامی است حرکت کنیم و به پیش برویم.

رِئیس مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: در حالی که مجلس فرصت سازی برای برطرف تحریم ها را در دستور کار خود قرار داده است، ریل گذاری برای بی اثر کردن تحریم ها را، راهبرد اصلی خود می داند که مهمترین اقدام تاکید بر اصلاح ساختاری بودجه به عنوان سند اقتصادی کشور است که در آن می توان با کاهش و شفافیت کسری بودجه، تورم بیش از حد را کنترل کرد و با رویکرد ضد تبعیض واشتغال زا راستا اقتصاد سال آینده کشور را به نفع مردم و کارآفرینان جهت داد.

وی اعلام کرد: همچنین در حوزه خنثی سازی تحریم ها دو مولفه اصلاح ساختار بودجه و تنظیم برنامه هفتم توسعه مبتنی بر اصلاحات یاد شده در دستور کار نهاده شده است. امروزه ریشه بسیاری از مسائل در کشور مانند تورم، گرانی و نقدینگی این است که به مولفه های یاد شده توجهی نشده است.

قالیباف ادامه داد: برای تحقق مولفه های یاد شده 3 الی 4 سال زمان احتیاج است لذا در مجلس یازدهم درصدد دستیابی به این امر هستیم. البته در بودجه 1400 گام هایی برداشته شد اما باید به مردم، نخبگان و صاحب نظران بگوییم این قدم ها کافی نیست زیرا بستر آن فراهم نبوده است.

وی اضافه نمود: لایحه بودجه 1400 در ابتدا توسط مجلس تصویب نشد اما به دلیل آنکه نمی گردد کشور را بدون بودجه اداره کرد، تا جایی که می شد انضباط اقتصادی، شفافیت، اشتغال زایی، فراوری، معیشت مردم، توجه به سلامت، محرومیت زدایی و تمرکزگرایی مبتنی بر توجه به برنامه ریزی در استان ها و شهرستان ها در اولویت نهاده شد.

قالیباف اعلام نمود: در مجلس شورای اسلامی میان نظارت و قانونگذاری، اولویت با نظارت است زیرا قانون های زیادی داریم که یا اجرا نمی شوند و یا بد اجرا می شوند؛ در این راستا برای نظارت بیشتر از مردم و نخبگان نیز می خواهیم همراه نمایندگان خود باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: وقتی تحلیلی بر فرایند مبارزات مردم ایران زمین داریم، می بینیم که هیچ وقت، هیچ ملتی به کسانی که وطن فروشی کرد و سر تعظیم برای بیگانگان فرود آورد، تعظیم نکرد و پاسخ مثبت نداد و امروز هم مردم ایران اسلامی رو به جلو هستند و وظیفه داریم راه را برای آنها باز کنیم.

وی با تاکید به حضور مردم در تمامی عرصه ها برای موفقیت تاکید نمود:وظیفه ما مسوولان این است که به باورهای انقلابی مردم ارج نهاده و ایران اسلامی را پیش ببریم.بدون اغراق باید گفت هرزمان موفقیتی به وجود آمده با تکیه بر مبانی اعتقادی و آرمانی بوده و هر زمان درجا زدیم یا شکست خوردیم دلیلش روگردانی از آن آرمان ها و مردم باوری بوده است.

قالیباف گفت: ما وظیفه داریم مبتنی بر سنت های الهی و مردم باوری کشور را مدیریت کنیم و در مجلس یازدهم که مجلسی انقلابی است، به امید الهی با زیست مومنانه و روحیه انقلابی و وحدت پیش خواهیم رفت تا بتوانیم برای مردم مشکل گشا باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان یک راوی عرض می کنم که لشکر عاشورا در دوران دفاع مقدس تبلور غیرت دینی بود. ویژگی شهید شیخ محمد خیابانی، روحیه استقلال طلبی و مردمی بود. با ظلم مبارزه می کرد و از حق مظلوم دفاع می نمود.

وی در ادامه شهید خیابانی را به عنوان نماینده مردم تبریز در مجلس نمونه ای از انسان ایستاده در برای بیگانه نامید که شهید راه مبارزه با استکبار و استبداد بود و اضافه نمود: حرکت این شهید بزرگوار مبتنی بر سنت الهی بود که در عین مبارزه با استبداد، در خدمت مردم و یاور مظلومان بود و هر جا که اعتلای ایران مطرح بود بی محابا حاضر می شد و ایشان به نمونه عالی از خصوصیات مردمان این خطه و مجاهدان راستین آن است.

قالیباف با بیان اینکه همه ما ایرانیان به آذربایجان غیور افتخار می کنیم، گفت: مبارزه و ایستادگی در تاریخ این سرزمین برجسته است و این سرزمین با مجاهدت شخصیت ها گره خورده است. مردم آذربایجان به گونه ای تاریخ سازی نموده اند که مردم ایران همگی به آنها افتخار می نمایند. در دوران دفاع مقدس خون جوانان آذربایجانی از جنوبی ترین نقطه ایران تا کوه های سر به فلک کشیده شمال غرب به خاک ریخته است.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی امروز در تالار وحدت دانشگاه تبریز شروع شد و بعد از ظهر به صورت استانی در شهرستان شبستر پیگیری خواهد شد.

شهید شیخ محمد خیابانی مبارز و مجاهد مشروطه خواه در سال 1259 هجری شمسی در خامنه از توابع شهرستان شبستر به جهان آمد.

وی در سال 1288 به علت برخورداری از سابقه درخشان، به عنوان نماینده مردم تبریز برای مجلس دوّم انتخاب شد و بعد از انتخابات به تهران رفت و در دفاع از آزادی و حقوق ملت سرآمد همگان بود. شیخ محمد خیابانی در بیست و دوم شهریور سال 1299 هجری شمسی به شهادت رسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1070

به "برطرف و خنثی سازی تحریم موضوعاتی مهم برای مجلس است، هیچ کس مقابل وطن فروشی سرتسلیم فرود نمی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف و خنثی سازی تحریم موضوعاتی مهم برای مجلس است، هیچ کس مقابل وطن فروشی سرتسلیم فرود نمی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید