میلیاردرهای امریکایی در ماه های کرونایی چند دلار ثروتمند تر شده اند؟

به گزارش مجله فناوری، خبرنگاران: در حالیکه در سه ماه گذشته، بسیاری از آمریکایی ها تحت فشار مالی بوده اند، شرایط برای میلیاردرهای این کشور کاملا متفاوت بوده است.

میلیاردرهای امریکایی در ماه های کرونایی چند دلار ثروتمند تر شده اند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان ان، طبق گزارشی که در روز پنج شنبه توسط موسسه مطالعات سیاست منتشر شد، میلیاردرهای آمریکایی از تاریخ 18 مارس به میزان 565 میلیارد دلار ثروتمندتر شده اند. طبق این گزارش، در حال حاضر کل ثروت میلیاردرها 3.5 تریلیون دلار است. یعنی 19% بیشتر از کل ثروتی که پیش از همه گیری دارا بودند. برای مثال جف بزوس، رئیس شرکت آمازون از تاریخ 18 مارس تا به امروز 36.2 میلیارد دلار کسب نموده است.

از طرفی، از اوایل پاندمی کرونا نزدیک به 43 میلیون آمریکایی درخواست مزایای بیکاری نموده اند. کارگران کم درآمد، مخصوصا در مشاغل مربوط به سفر، از تبعات مرتبط با بحران سلامت به شدت آسیب دیده اند. از سوی دیگر، افزایش سرعت رشد ثروت میلیادرها به وسیله بهبود قابل توجه بازار سهام اجرا شده است، چرا که اقدامات بی سابقه فدرال رزرو باعث اوج گیری بخش عمده ای از بازار سهام شده است. کریستینا هوپر، رئیس استراتژیست بازار جهانی اینوسکو در این باره می گوید: بازار سهام از اقتصاد واقعی جدا شده است و این مساله باعث افزایش نابرابری خواهد شد. اغلب کارشناسان عقیده دارند بحران همه گیری، نابرابری ثروت را تشدید خواهد نمود.

پیشرفت شرکت های عظیم فناوری

به رغم اینکه 43 میلیون آمریکایی درخواست استفاده از مزایای بیکاری نموده اند، و با وجود اینکه ناآرامی ها در شهرهای آمریکا ادامه دارد، سهام Nasdaq در حال رسیدن به بالاترین رکوردها است. نشانه ای از اینکه وال استریت با سرعت حیرت آوری در حال احیا است. اقدامات فدرال رزرو از جمله کاهش نرخ بهره به صفر و وعده خرید نامحدود اوراق بهادار به گونه ای عمل نموده است که بازار پر ریسکی مانند بازار سهام جذاب به نظر برسد.

به دلیل همه گیری، بسیاری از شرکت های عظیم فناوری در حال پیشرفت هستند. برای مثال، بحران کرونا باعث شده است مردم بیشتر از قبل به شرکت آمازون احتیاج ضروری پیدا نمایند. در طول این دوران، سهام آمازون از پایین ترین نرخ خود در اواسط ماه مارس به میزان 47 درصد رشد نموده است. سهام فیسبوک نیز به سرعت به رکوردهای بالایی دست یافت. از 1 مارس تا به امروز، ثروت خالص مارک زاکربرگ، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت فیسبوک به میزان 30.1 میلیارد دلار افزایش یافته است. دیگر شرکت های فناوری نیز در سه ماه گذشته ثروت زیادی کسب نموده اند. ثروت خالص ایلان ماسک (رئیس تسلا)، سرگی برین و لری پیج (بنیان گذاران گوگل) و استیو بالمر (مدیرعامل سابق مایکروسافت) به مقدار 13 میلیارد دلار افزایش یافته است.

نرخ بیکاری به مرز 20% می رسد

در همین حال، ایالات متحده با افزایش گسترده بیکاری حاصل از فاصله گیری اجتماعی رو به رو است. اقتصاددان ها پیش بینی می نمایند، آمار اشتغال اعلام شده در روز آدینه، از 8 میلیون شغل از دست رفته دیگر خبر دهد. با این فرض, تعداد افرادی که بر اثر همه گیری بیکار شده اند به 28.5 میلیون نفر می رسد. این میزان سه برابر تعداد شغل های از دست رفته در دوران رکود عظیم مالی است. کارشناسان پیش بینی می نمایند نرخ بیکاری به حدود 20% برسد.

میلیون ها آمریکایی از بهبود V شکل در بازار سهام سود می برند چرا که طبق آمار فدرال رزرو، حدود 52% از خانواده های آمریکایی به طور مستقیم یا غیرمستقیم در بازار سهام سهم دارند. با این حال، رونق بازار سهام بیشتر از همه به سود میلیاردرهای آمریکایی است، چرا که طبق برآوردی در سال 2016 نشان داده شد که 84% از بازار سهام تنها در دست 10% از ثروتمند ترین خانواده های آمریکایی است.

این مساله به خوبی ناآرامی ها و اعتراضات در آمریکا را شرح می دهد. اگرچه دلیل اولیه آغاز اعتراضات به دلیل خشونت پلیس بود، اما ناآرامی ها در کشوری ادامه یافت که دارای شکاف های نژادی و مالی زیادی است. همچنین به نظر می رسد همه گیری کرونا این شکاف ها را عمیق تر نموده است.

مترجم: گیسو جعفری

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 552

به "میلیاردرهای امریکایی در ماه های کرونایی چند دلار ثروتمند تر شده اند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میلیاردرهای امریکایی در ماه های کرونایی چند دلار ثروتمند تر شده اند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید