تور ارزان استرالیا: واکنش استرالیا به خشم فرانسوی ها؛ می دانستیم ناامید می شوند

به گزارش مجله فناوری، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است، درباره مواضع تند فرانسه به لغو توافق دو کشور برای ساخت زیردریایی واکنش نشان داد.

تور ارزان استرالیا: واکنش استرالیا به خشم فرانسوی ها؛ می دانستیم ناامید می شوند

با تور ارزان استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در حالی که واکنش های جنجالی مقام های فرانسوی به کنار گذاشتن توافق سال 2016 این کشور با استرالیا برای ساختن زیردریایی ادامه دارد، نخست وزیر استرالیا یک بار دیگر از این اقدام دفاع کرد.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است، درباره واکنش تند فرانسه به لغو توافق دو کشور برای ساختن زیردریایی واکنش نشان داد.

به گزارش اسپوتنیک، موریسون با تاکید بر اینکه استرالیا در راستای تحقق منافع ملی خود توافق سال 2016 با فرانسه را لغو نموده است، ناامیدی فرانسوی ها درباره این اقدام را قابل پیشبینی و انتظار دانست.

نخست وزیر استرالیا در جمع خبرنگاران در نیویورک گفت: ساده لوحانه خواهد بود اگر فکر کنیم تصمیمی این چنینی باعث ناامیدی فرانسوی ها نمی گردد ... ما این را درک می کنیم. ما کاملاً متوجه این موضوع هستیم و می دانستیم که چنین خواهد بود.

در سال 2016 استرالیا با یک شرکت وابسته به نیروی دریایی فرانسه توافقی چند میلیارد دلاری برای ساختن 12 فروند زیردریایی امضا نموده بود اما هفته گذشته در پی نشست سه جانبه رئیس جمهور آمریکا با نخست وزیران استرالیا و انگلیس اعلام شد که کانبرا با واشنگتن و لندن برای ساختن زیردریایی اتمی توافق کرد.

مقام های فرانسوی خاطرنشان کردند که پاریس به وسیله رسانه ها از لغو این توافق به وسیله کانبرا خبردار شدند و به همین علت واکنش های تندی علیه استرالیا و آمریکا نشان داده اند.

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه این اقدام را خنجر زدن از پشت توصیف کرد و دولت فرانسه هم در اقدامی جنجالی، سفرای خود در کانبرا و واشنگتن را به پاریس فراخواند.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا که پیش از این گفته بود این کشور به علت نگرانی های عمیق درباره زیردریایی های فرانسوی توافق سال 2016 را کنار گذاشت، امروز در نیویورک بار دیگر از این تصمیم دفاع کرد.

موریسون در این باره گفت: با در نظر گرفتن همه شرایط، شما باید کارهایی را انجام دهید که به نفع منافع ملی استرالیا و منافع امنیتی ما است و این باید از همه چیز دیگر مهمتر باشد.

وی خاطرنشان کرد، از زمان تشدید تنش بین این کشور و فرانسه بر سر توافق زیردریایی با آمریکا و انگلیس، او با امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه صحبت ننموده است.

نخست وزیر استرالیا با بیان اینکه برنامه ای برای ملاقات و رایزنی با ماکرون در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل ندارد، به اضافه نمود: نه در حال حاضر فرصتی برای آن وجود ندارد. من مطمئن هستم که آن فرصت به موقع ایجاد خواهد شد. در حال حاضر من ناامیدی (فرانسه) را درک می کنم و آنها در حال مشورت برای بازگشت سفیر خود به پاریس هستند و ما در این مورد شکیبا خواهیم بود.

شنبه هفته جاری بود که فرانسه در ادامه کشمکش ها بر سر توافق نظامی اخیر میان آمریکا، انگلیس و استرالیا سفیرانش در کانبرا و واشنگتن را برای مشورت فراخواند.

فرانسه بعلاوه آدینه هفته گذشته در اعتراض به این توافق توافق، جشنی مشترک با آمریکا را که قرار بود در سفارت فرانسه در واشنگتن برگزار گردد لغو نموده بود (جزئیات بیشتر).

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مهر 1400 بروزرسانی: 13 مهر 1400 گردآورنده: silax.ir شناسه مطلب: 1318

به "تور ارزان استرالیا: واکنش استرالیا به خشم فرانسوی ها؛ می دانستیم ناامید می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان استرالیا: واکنش استرالیا به خشم فرانسوی ها؛ می دانستیم ناامید می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید